Sürgősen újra kell gondolni a közoktatás finanszírozását, mert az óvodákat, iskolákat fenntartó önkormányzatoktól 30 milliárd forintot vont el a kormány – mondta Sió László, a Fidesz oktatási szakpolitikusa szombati budapesti sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta: az összeg gyermekenként 21 ezer forintos elvonást jelent, öszszesen pedig 12 ezer pedagógus egyéves bérét teszi ki.
Sió László úgy vélte: a kormánynak be kell fejeznie a „hazudozást” ezen a téren, ugyanis nem állja meg a helyét az a kormányzati érvelés, hogy tulajdonképpen nem történik más szeptembertől, csak a fejkvótaalapú finanszírozásról áttérnek csoportfinanszírozásra. A fideszes politikus szerint továbbra is a fejkvóta alapján osztják el a forrásokat, a bonyolult képletet pedig csak azért találták ki, hogy elfedje a támogatás csökkenését. A politikus arra is felszólította a kormányt és az oktatási tárcát, hogy hozzák nyilvánosságra, hány óvodát, iskolát vonnak össze és szüntetnek meg szeptemberig, hány pedagógust bocsátanak el, és hányan számíthatnak állásuk megszűnésére a jövőben.
Mint mondta, a minisztérium titkolózik, nem mondja meg a pontos adatokat, ugyanakkor becslések szerint bőven 500 felett van azon óvodák és iskolák száma, amelyeket összevonásra vagy megszüntetésre ítéltek, és körülbelül tízezer pedagógusnak nem lesz szeptembertől állása. Jelezte: már jelenleg is 7-8 ezer állástalan pedagógus végzettségű diplomás van, akiket nem tud felszívni a munkaerőpiac.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) sajtóirodájának MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tárca augusztus végéig várja az iskolaátszervezésekkel kapcsolatos adatokat a fenntartóktól. Az OKM tagadta, hogy 30 milliárd forinttal kevesebb pénz jutna a közoktatás finanszírozására. Állítják, az iskolafenntartók ugyanannyi pénzt tudnak az oktatás megszervezésére fordítani, mint korábban.
Publicisztika a 6. oldalon
Front Robert C. Castellel – „Olcsóbban, de ugyanazzal az amerikai hegemóniával”
