Hibás politikai döntés született az országos hallgatói szervezet, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint akkor, amikor a fert (fejlesztési részhozzájárulást) bevezették. Az érdekképviselet attól tart, hogy az anyagi terhek miatt ezrek fognak távozni az egyetemekről. A HÖOK ezért országos demonstrációsorozatot indított, amelyhez több vidéki universitashoz hasonlóan a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Hallgatói Önkormányzata is csatlakozik – október másodikára időzítve a megmozdulást.
A pécsiek úgy vélekednek, a fejlesztési hozzájárulás hallgató- és társadalomellenes, de mint ahogyan tegnap Szabó Gábor, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke egy sajtótájékoztatón fogalmazott, a tüntetést szigorúan politikamentes rendezvénynek szánják. Az EHÖK-elnök úgy látja, a tandíj megdrágítja a tanulást, ráadásul egyáltalán nem várható, hogy cserébe több szociális támogatásban részesülhetnének a diákok, továbbá nincs garancia arra sem, hogy a kormány a ferből származó bevételt visszaforgatja, és azt az intézmények fejlesztésre fordítják majd.
Az elnök elmondta azt is, a tandíjat a jelenlegi formájában nem fogadják el, ám kifejtette, hogy a pécsi EHÖK a kérdésben saját állásponttal is rendelkezik. Eszerint egy valóban megalapozott döntés után bizonyos formában lehetségesnek tartják a tandíjfizetést, de csak abban az esetben, ha az valóban a felsőoktatás érdekeit szolgálja.
A pécsi hallgatói önkormányzat vezetői úgy látják, a fer bevezetésének még a jogszerűsége is kérdéses, hiszen az egyetem szenátusa erről nem döntött, ráadásul az EHÖK a hallgatói térítésekkel kapcsolatosan vétójoggal rendelkezik. A szervezet elnöke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: ha demonstrációjuk nem jár sikerrel, további tiltakozó akciókat is kezdeményezni fognak.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
