A szén-monoxid csendes gyilkos

Évente több százan esnek a szén-monoxid áldozatául, gyakran egész családok halálát követeli a „csendes gyilkos”. A legtöbb ilyen baleset figyelmetlenségből következik be: elmarad a fűtőtestek, kazánok, kályhák rendszeres karbantartása.

D. Szabó Edina
2007. 09. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár tűzvédelmi hatóságként is eljárhat a tűzoltóság, ha a kéményseprő jelzi, hogy többszöri megkeresés után sem tudta kitisztítani a kéményt egy-egy házban – tájékoztatta lapunkat Czeba Csaba, a tűzoltóság tűzmegelőzési főosztályának helyettes vezetője. Ilyenkor levélben értesítik az ügyfelet, hogy ez kötelező közszolgáltatás, ezért be kell engedni a szakembert, és a házban lakóknak segíteni kell a kéményseprő munkáját. Egyúttal felhívják az emberek figyelmét a szén-monoxid veszélyeire. Czeba Csaba hozzátette: a legtöbb balesetet általában a roszszul felszerelt, szakszerűtlenül beállított fűtőberendezések okozzák, de gyakori az égőfej meghibásodása vagy a kémény eltömődése is. Utóbbi esetben a szél visszanyomja a lakásba a szén-monoxidot, és mivel szagtalan a gáz, az egész család elaludhat, és rövid időn belül beállhat a halál.
Hiába vannak modern berendezések vagy szén-monoxid-riasztók a piacon, egyre többet olvashatunk a sajtóban arról, hogy a „csendes gyilkos” egész famíliát irtott ki.
A szén-monoxid a levegőnél könnyebb, színtelen, szagtalan, alattomos gáz, alulról telíti meg a helyiséget, és percek alatt is halálos dózist szívhat magába bárki. A mérgezés tünetei: fejfájás, rosszullét, hányinger, majd álmosság.
– Veszélyes lefeküdni, mert tovább szívja a mérget az ember – figyelmeztetett a szakember. Enyhébb mérgezésnél és kisebb koncentrációnál elegendő alaposan kiszellőztetni a helyiséget, hogy eltávozzon a gáz, s ki kell menni a friss levegőre, mivel az oxigén sietteti a szén-monoxid távozását a szervezetből. Így is órák kellenek azonban, hogy kiürüljön a gáz a vérből.
Czeba Csaba elmondta: a tapasztalatok azt mutatják, hogy a mérgezéses esetekben legtöbbször a tulajdonos a felelős, mert a tűzoltóság figyelmeztetése ellenére sem tisztíttatja ki a kéményét, nem ellenőrizteti fűtőberendezését, holott a rendszeres karbantartás életeket menthet.
Szakemberek szerint a megfelelő levegőmozgást akadályozza, hogy az új, korszerű ajtók légmentesen zárnak. Ezért ki kellene alakítani úgynevezett beszellőzési nyílásokat, ám erről gyakran megfeledkeznek az ingatlanok tulajdonosai. Márpedig egy kéményben csak akkor van huzat, ha valahol bejut a levegő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.