Ha munkába menet az ember szögesdrót akadályokba ütközik az Európai Parlament környékén, biztos lehet benne, hogy aznap valami fontos médiaesemény fog történni. Nem volt ez másképp a múlt hét keddjén sem, amikor egy Európa iszlamizációja ellen küzdő szervezet, a SIOE (Stop Islamisation Of Europe) hirdetett tüntetést az Európai Parlament előtt lévő Luxembourg térre. A New York-i ikertorony elleni támadás napjára időzített tüntetést Brüszszel polgármestere, a szocialista Freddy Thielemans, választóira való tekintettel, betiltotta. A tiltás ellenére megjelent csaknem ötven tüntetőt kétszáz újságíró és tévériporter, valamint háromszáz páncélautókkal, vízágyúval felszerelt rohamrendőr várta. A tüntetők fő követelése a mozlim országokból való bevándorlás azonnali leállítása és a már bevándoroltakkal az európai értékek (jog, kultúra, nyelv) elfogadtatása volt (Németországban már előfordult, hogy egy bíróság egy mozlim vallású nőt a sarija rendelkezéseire való hivatkozással nem választott el az őt bántalmazó férjétől). A francia elnök, Nicolas Sarkozy politikájától nem sokban különböző véleményüket azonban éppenhogy csak el tudták mondani, amikor a rohamrendőrök, hősiesen átvágva magukat az egy-egy tüntetőt körbefogó újságírók tömegén, letartóztatták a főkolomposokat. Utoljára egy keresztet magasra tartó fiatalembert tuszkoltak a rabomobilba.
Bár az e téren végzett, igen gyér közvélemény-kutatások eredményei szerint a tüntetők követeléseivel Nyugat-Európa lakosságának nagy része egyetért, attól való félelmében, hogy rasszistának vagy idegengyűlölőnek bélyegzik, ezt nyilvánosan kifejezni nem meri. Az iszlamizáció kérdése nem csak a radikális iszlám megjelenése, hanem főleg amiatt került a politika előterébe, mert mostanára vált világossá, hogy a hajdanán „vendégmunkásként” érkező tömegek sohasem fognak európaivá válni, hanem eredeti identitásukat megtartva a saját kultúrájukat, vallásukat, nyelvüket, jogrendjüket kívánják érvényesíteni. Belgiumban ma már mintegy háromszáz mecset van.
Európa iszlamizációjáért azonban aligha a bevándorlók tehetők felelőssé, hanem sokkal inkább maguk a bennszülött európaiak, akik elfordultak saját gyökereiktől. Ezt művészi formában a dán–argentin művészpár, Thyra Hilden és Pio Diaz fejezi ki mostanában, akik fényjátékok segítségével sorra „égetik” Európa kulturális örökségeit a római Colosseumtól a koppenhágai katedrálisig. Az égő katedrális látványa valóban hatásos, és kifejezi azt, amit Thyra Hilden így fogalmazott meg újságíróknak: „Van ma a kereszténységnek ereje? A templomok teljesen üresek, legalábbis itt, Dániában, és mi úgy aggódunk más vallások miatt – de mi van a miénkkel? Maradt még valami azokból az értékekből, mint könyörületesség, humanitás és hasonlók, amelyek nem az egoizmushoz és a gazdasághoz kötődnek?” A válasz Európa jövőjét dönti el.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
