Jóvátételért is küzd a jogvédő szervezet

Míg az elsőfokú ítéletek számos esetben statáriális, megtorló jellegűek voltak, a fellebbviteli tárgyalásokon nem tapasztalható az ügyek ilyen elintézése a tavaly őszi utcai tüntetések kapcsán. Egyebek között erről számoltak be tegnap a Nemzeti Jogvédő Szolgálat vezetői. Közölték: a büntető, a szabálysértési és a kártérítési ügyekben továbbra is küzdenek a rendőrattak áldozatainak jogaiért.

2007. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt szeretnénk, ha csak a bűnösök bűnhődnének, az áldozatokat viszont védelem és jóvátétel illetné, közölték tegnapi tájékoztatójukon a Nemzeti Jogvédő Alapítvány képviselői. Zétényi Zsolt elnök elmondta, az alapítvány pénzügyi támogatással is segíti a rászorulók jogi védelmét. Gaudi-Nagy Tamás ügyvezető hozzátette: az alapítvány céljainak elérését segítő Nemzeti Jogvédő Szolgálat kereteiben több ügyvéd is tevékenykedik. A magas színvonalú jogi munka ellátása a feladatuk.
Elhangzott a tájékoztatón az is: a tavaly szeptemberi és októberi rendőrattak után mintegy száz civil személy kereste meg a szolgálatot. Összesen 69 ember jogvédelmét vállalták el. A büntetőeljárás alá vont védenceik harmadának ügyében azóta a hatóságok megszüntették az eljárást.
Gyurta Tibor ügyvéd a tájékoztatón beszámolt arról, hogy egy tizenkilenc éves fiatalember első fokon kiszabott egy év nyolc hónapi végrehajtandó szabadságvesztését a másodfokú bíróság a héten egy év négy hónapra mérsékelte, és a büntetés végrehajtását három évi próbaidőre felfüggesztette. Ebből és több más jelből úgy látják megszűnt az igazságszolgáltatásban korábban tapasztalt kampány jellegű megtorló ítélkezés.
A Blaha Lujza térnél ősszel elfogott fiatalember jogerős ítéletének indoklásakor a bíró azt mondta, hogy első fokon túlsúlyba került az úgynevezett generális prevenció, vagyis az általános visszatartó, megelőző hatás hangoztatása. A fellebbviteli tanács közlése szerint a személyes szempontok, a büntetéskiszabás speciális feltételei ugyanilyen fontosak. A büntetést ezért enyhítették.
A jogvédő szolgálat úgy látja, hogy a rendőrök ellen indított büntető eljárások vontatottan haladnak. Az azonosító jel hiánya miatt nehézkes az elkövetők azonosítása. Balogh Gábor ügyvéd hozzátette: továbbra is szükségesnek tartják a vezetők felelősségének vizsgálatát. Megengedhetetlen, hogy semmilyen következmény ne érje azokat, akik símaszkban küldték ki a rendőröket az utcára, a tömegoszlatáskor pedig olyan gumilövedékeket és puskákat alkalmaztak, amelyek nem voltak rendszeresítve a testületnél. A jogvédők sérelmezik azt is, hogy megszüntették az eljárást azok ellen a parancsnokok ellen, akik alkalmatlan, az egészségre káros könnygázgránátokat szállíttattak ki a tömegoszlatás helyszíneire.
Megtudtuk, a Nemzeti Jogvédő együttműködik több hasonló szervezettel, így a Civil Jogász Bizottsággal, a Társaság a Szabadságjogokért egyesülettel és a Magyar Helsinki Bizottsággal is. Az ügyvédek tárgyalásokat folytatnak a rendőrséggel, mert szeretnék elérni az áldozatok anyagi kártalanítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.