Kérdések Mubarak egészsége körül

A castrói forgatókönyvhöz hasonló események zajlanak hetek óta Egyiptomban. Nem tudni pontosan, miért marad távol Hoszni Mubarak a nyílt politikától. A közvéleményt az államfő egészségi állapotán kívül az is izgatja, vajon mi lesz az arab állammal, illetve annak vezetésével akkor, ha az elnök esetleg meghal.

Kun Zsuzsanna
2007. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akarva-akaratlanul lavinát indított el a kairói amerikai nagykövet augusztus közepén tett kijelentése, amely szerint saját meglátása az, hogy „sokat romlott Hoszni Mubarak egészségi állapota”. Ennek nyomán augusztus 30-án az al-Dusztur című ellenzéki napilap főszerkesztője, Ibrahim Íszá meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt a hírt közölte, hogy az egyiptomi államfő „súlyos vérkeringési elégtelenségben szenved, amelynek következtében nem jut elegendő mennyiségű vér az agyába, ami esetenként néhány másodperctől percekig tartó ájulást okoz”.
A hír akár igaz, akár nem, felbolygatta nemcsak a politikai hangulatot, de az egyiptomi közvéleményt is. Mindenkit az a kérdés foglalkoztat: vajon mi, vagyis ki lesz Mubarak után?
Bár a kormányzó Nemzeti Demokratikus Párt igyekszik minden lehető fórumon cáfolni a felröppent híreszteléseket, úgy látszik, a kérdés a külföldi befektetőket is rendkívül izgatja. Hazai és nemzetközi politikai elemzők aggályosnak tartják azt, hogy a kormányzó párt eddig nem nevezett meg legalább egy lehetséges jelöltet, aki esetleg Mubarak államfő utódja lehetne. Van, aki szerint a kormányzó párt fiatal generációján belül létezik egy forgatókönyv arra, hogy Mubarak elnök pozícióját milyen módon lehetne fiára, Dzsalálra örökíteni.
A kormánypárti lapok, az al-Ahrám és az al-Akhbár ugyanakkor hevesen támadja a hírt megjelentető újságot, azzal vádolva őket, hogy „céljuk az egyiptomi stabilitás, a pénzpiac romokba döntése volt”, amit akár igazolhat is, hogy az utóbbi időkben a kairói tőzsde soha nem látott mélyrepülésbe kezdett.
Bár a kép nem tisztult, az egyiptomi lapok immár igyekeznek kerülni e kényes témát. A múlt héten ugyanis a kairói bíróság egy év börtönbüntetésre és 40 ezer egyiptomi font pénzbírság megfizetésére kötelezte azt az újságírót, aki az állítólagos betegség hírét kiszivárogtatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.