Akarva-akaratlanul lavinát indított el a kairói amerikai nagykövet augusztus közepén tett kijelentése, amely szerint saját meglátása az, hogy „sokat romlott Hoszni Mubarak egészségi állapota”. Ennek nyomán augusztus 30-án az al-Dusztur című ellenzéki napilap főszerkesztője, Ibrahim Íszá meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt a hírt közölte, hogy az egyiptomi államfő „súlyos vérkeringési elégtelenségben szenved, amelynek következtében nem jut elegendő mennyiségű vér az agyába, ami esetenként néhány másodperctől percekig tartó ájulást okoz”.
A hír akár igaz, akár nem, felbolygatta nemcsak a politikai hangulatot, de az egyiptomi közvéleményt is. Mindenkit az a kérdés foglalkoztat: vajon mi, vagyis ki lesz Mubarak után?
Bár a kormányzó Nemzeti Demokratikus Párt igyekszik minden lehető fórumon cáfolni a felröppent híreszteléseket, úgy látszik, a kérdés a külföldi befektetőket is rendkívül izgatja. Hazai és nemzetközi politikai elemzők aggályosnak tartják azt, hogy a kormányzó párt eddig nem nevezett meg legalább egy lehetséges jelöltet, aki esetleg Mubarak államfő utódja lehetne. Van, aki szerint a kormányzó párt fiatal generációján belül létezik egy forgatókönyv arra, hogy Mubarak elnök pozícióját milyen módon lehetne fiára, Dzsalálra örökíteni.
A kormánypárti lapok, az al-Ahrám és az al-Akhbár ugyanakkor hevesen támadja a hírt megjelentető újságot, azzal vádolva őket, hogy „céljuk az egyiptomi stabilitás, a pénzpiac romokba döntése volt”, amit akár igazolhat is, hogy az utóbbi időkben a kairói tőzsde soha nem látott mélyrepülésbe kezdett.
Bár a kép nem tisztult, az egyiptomi lapok immár igyekeznek kerülni e kényes témát. A múlt héten ugyanis a kairói bíróság egy év börtönbüntetésre és 40 ezer egyiptomi font pénzbírság megfizetésére kötelezte azt az újságírót, aki az állítólagos betegség hírét kiszivárogtatta.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
