Jelentősen emelkedett tavaly a külföldi cégek által elnyert közbeszerzések aránya, olyannyira, hogy ma már minden ötödik, közbeszerzéssel elköltött adóforintból származó haszon külföldi tulajdonú és székhelyű cégeket gyarapít – tartalmazza a Közbeszerzések Tanácsának jelentése, amelyet tegnap fogadott el az Országgyűlés. Az adatok szerint a külföldi székhelyű vállalkozások 2006-ban összesen 320,4 milliárd forint összegű közbeszerzést nyertek el, miközben a Magyarországon bejegyzett, de sok esetben külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező nagyvállalatok is tekintélyes nagyságú részesedést tudtak megkaparintani. A külföldi ajánlattevők nem nyílt, hanem tárgyalásos eljárásokban szerezték meg leggyakrabban megrendeléseiket, erről az eljárási formáról azonban a tanács aggályait fogalmazta meg.
A jelentés rámutat, a tárgyalásos eljárásokban korlátozottabb a nyilvánosság: az ajánlatkérő akár külön-külön is tárgyalhat az ajánlattevőkkel, s így még a versenytársak sem ellenőrizhetik a rendelkezésre bocsátott információkat, mint ahogyan azt sem, hogy az ajánlatkérő valóban érvényesíti-e az esélyegyenlőség alapelvét.
Tavaly az egy közbeszerzésre jutó átlagos érték – a 2005-ös évhez hasonlóan – 340 millió forintot tett ki, ami kifejezetten kedvezőtlen volt a tőke- és forráshiánnyal küzdő hazai kis- és középvállalkozásoknak. A magyar cégek kiszorulását jól érzékelteti, hogy míg két évvel ezelőtt a szektor a közbeszerzések összértékének 41 százalékát kapta meg, addig tavaly ez az arány már csak 34 százalékos volt.
A jelenlegi közbeszerzési gyakorlat ellentmondásaira hívta fel a figyelmet tegnap Szatmáry Kristóf, a Fidesz országgyűlési képviselője is. Kijelentette: megengedhetetlen, hogy az egyenlőtlen versenyhelyzet miatt több tízmilliárd forint vándorol el a hazai vállalkozásoktól, s lépéseket sürgetett, hogy a közbeszerzéseken a hazai vállalkozói réteg is indulni tudjon.
Európában más a gyakorlat. Míg Magyarországon a közbeszerzések értékének egyharmadát kapják a hazai vállalkozások, Franciaországban, Németországban, Nagy-Britanniában és a skandináv országokban 60 százalékos vagy azt meghaladó mértékű a helyi cégek részvétele. Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában a helyi cégek részvételi aránya a közbeszerzéseken 50 és 60 százalék között mozog.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
