Nyílik a kapu a külföldiek előtt

Ötpárti tárgyalást hívtak öszsze jövő hét keddre földügyekben a szocialisták. A fő téma az állattartó telepekkel rendelkező cégek földhöz juttatása lesz, ami a szakminiszter szerint is lehetővé teszi a külföldiek hazai térhódítását. Az MSZP és az agrárkormányzat elszántságát jelzi, hogy az ügy érdekében még a parlamenti menetrendet is átírták.

Nánási Tamás
2007. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg kívánja nyitni a hazai földpiacot a külföldi tőke előtt az agrárkormányzat. Erre a szándékra mutat, hogy Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a társas vállalkozások indítványára hivatkozva – ami az állattartó telepeknél a jogi személyek számára is lehetővé tenné a földvásárlást – javasolta a parlament plenáris ülésén, hogy a jelenlegi földtörvény végszavazás előtt álló módosítását vegye le napirendjéről a T. Ház. A házbizottság csütörtöki ülésén fel is függesztették az előterjesztés tárgyalását, az MSZP agrárpolitikai és vidékfejlesztési munkacsoportja pedig jövő hét keddre ötpárti tárgyalást hívott össze, melynek középpontjában – az államtitkár előrejelzése szerint – a nagyüzemeket képviselő Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége (MOSZ), valamint a Magyar Agrárkamara fentebb már idézett javaslata áll.
A MOSZ idei kongresszusán jelentette be Nagy Tamás, a szervezet elnöke, hogy az érdekvédelmi szövetség álláspontja szerint a társas vállalkozások számára is lehetővé kellene tenni hazánkban a termőföld megvásárlását. Jelenleg erre nincs mód, éppen azért, mert a cégek színre lépésével együtt megjelenne vevőként a külföldi spekulatív tőke is a hazai földpiacon. A jogi személyek, társas vállalkozások között ugyanis az uniós és más nemzetközi szabályok alapján nem tehet különbséget hazánk aszerint, hogy azoknak magyar vagy külhoni tulajdonosa van. Ebből következik, hogy ha a társas vállalkozások számára bármilyen formában lehetővé válik Magyarországon a földtulajdonlás, akkor egyúttal a külföldi tőke előtt is megnyílik a hazai földpiac.
Ezzel az összefüggéssel egyetértett lapunknak adott legutóbbi interjújában, s ez alapján utasította el a MOSZ javaslatát Gráf József földművelésügyi miniszter is. A tárcavezető ugyanakkor nem tartotta kizártnak, hogy az állattartó telepekkel rendelkező cégeknél e tilalom alól kivételt tegyenek. Lényegében erre az elképzelésre hivatkozva tett javaslatot Gőgös Zoltán a törvényhozás hétfő éjszakai ülésén, a földtörvény technikai jellegű módosításait tartalmazó előterjesztés részletes tárgyalásakor arra, hogy a menetrend homlokegyenest megváltozzon s ötpárti tárgyalással folytatódjon.
Az államtitkár egyébként Herbály Imre, az MSZP agrárpolitikai és vidékfejlesztési munkacsoportja vezetőjének felszólalásához csatlakozott, aki a következő bevezetéssel indította el az ellenzéket alaposan meglepő indítványt: „Jókor kaptam meg a szót. Ezen a késő esti órán magunk között vagyunk.” Mindez erősítheti azok gyanúját, akik szerint a kormány és a szocialisták a rendkívül kényes földkérdésben most hirtelen huszárvágással, a nyilvánosság távol tartásával próbálnak áttörést elérni. Mások szerint az sem véletlen, hogy az állattartó cégeket földhöz juttatni szándékozó szocialista indítvány csupán negyedórával a vagyontörvény elfogadását követően hangzott el, annak a törvénynek a megszületése után, amelyik az agrártárcától az állami vagyont kezelő és privatizáló összevont intézmény felügyelete alá rendeli a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetet.
Az éjszakai vitában Jakab István fideszes képviselő, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke a földtörvény körüli menetrend megváltoztatása ellen elsősorban azzal érvelt, hogy a kormányzat nem rendelkezik világos és egyértelmű birtokpolitikával, márpedig enélkül nem lehet dönteni ilyen fajsúlyos kérdésekben. A honatya szólt arról is, hogy a spekulatív tőke egymás után veszi meg az országban a mezőgazdasági részvénytársaságokat, miközben az állattartó gazdaságoknak a rendkívül rossz jövedelmezőség miatt nincs pénzük a termőföldek megvásárlására.
A földügyekben összehívott ötpárti tárgyalás eredményességéhez szakemberek szerint nem fűzhetünk sok reményt. A nyár folyamán az agrártárca vezetője is felhívta a figyelmet arra, hogy a kérdést legkevésbé a pártpolitika asztalán lehet elrendezni. Ugyanakkor a Gráf József által is szükségesnek tartott szakmai egyeztetésekből a nyár folyamán nem valósult meg semmi, így az agrárminiszter eredeti szándékainak kudarcát is jelezheti, hogy most az MSZP vette a kezébe a kezdeményezést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.