Szövetségeket építene Gyurcsány

Az előző napok nyilatkozataihoz képest nem szolgált újdonsággal az MSZP támogatóinak helyzetértékelést adó miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc kiállt az általa reformnak nevezett átalakítások folytatása mellett, és ismét ostorozta a szerinte a náciktól nem kellően elhatárolódó jobboldalt. Szocialista informátorainktól azt kérdeztük, miért nem tudta most magával ragadni hallgatóságát a kormányfő-pártelnök.

Zsebõk Csaba
2007. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP szombaton a fővárosi Millenáris Teátrumban tartotta politikai évadnyitóját. A rendezvényen mintegy hétszáz fő vett részt, a párt alapszervezeteinek vezetői, helyi, választókerületi és megyei elnökök. Szabadság és Rend feliratú vörös posztó előtt próbálta tematizálni az idei ősz politikai diskurzusát a miniszterelnök. Burány Sándor budapesti elnök rövid bevezetője után, amelyben kritikával illette a Sarkozy elnököt késéssel megtisztelő Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármestert – „Budapesten ma pontosan érkezni erény, de ehhez időben kell elindulni” –, Gyurcsány Ferenc közölte: a régi rend már nem, az új pedig még nem működik, így nagy a bizonytalanság. Ezért szerinte nemzeti ügygyé kell tenni a reformok ügyét, mert sorskérdés az, hogy képes-e legyőzni az ország a sok millió ember félelmét az élet megváltozásától. Meg kell teremteni a közös reformtörekvésekhez szükséges emberi, politikai, közéleti szövetségeket – hangoztatta a kormányfő. Hangsúlyozta: polgárosodó Magyarországot szeretnének, ahol a teljesítménnyel lehet egyről a kettőre jutni, ahol a siker nem irigységet, hanem elismerést szül. Gyurcsány Ferenc azt szeretné, ha a magyar baloldal a szabadság rendjének vezető politikai ereje lenne. – Rendetlenségből nincsen köztársaság, a rendetlenség azoknak teremt lehetőséget, akik egyébként is képesek magukat megóvni, mert erősek, vagy azoknak, akik a zavarosban halásznak – fogalmazott.
A kormányfő szerint a jobboldal szemet huny, radikális-szélsőséges részei pedig kifejezetten aktívak abban, hogy bontsák a rendet. – Nem beszélni kell, hogy a rend és a törvényesség pártja vagyunk, nem kell kordont bontani, nem kell megmagyarázni, hogy miért kell masírozni náciknak az utcán, nem kell azt mondani, hogy ez nem jó Magyarországnak – sorolta a szónok. Úgy vélte, a magyar jobboldal egy része nem elég bátor, hogy világosan azt mondja: nincs közöm a nácikhoz. – A fasizmus fertőző, és az nem elég, hogy valaki 1990-ben demokrata volt, most is annak kell lenni – ordította heves gesztikulálás közben Gyurcsány.
Szólt arról is: a következő négy év társadalompolitikai prioritása az iskola, a képzés és a kultúra ügye lesz, és kiállt amellett, hogy versenyképes helyzetbe kell hozni a hazai kis- és középvállalkozásokat. – A jelenlegi koalíció végigviszi a kormányzati ciklust – hangoztatta a miniszterelnök, aki egyébként akkor kapta a legnagyobb tapsot, amikor jobboldali médiumokon, köztük a Magyar Nemzeten és a Hír TV-n élcelődött.
Hogy a tapsok ereje már nem olyan viharos, mint korábban, az nem a véletlen műve. A gazdasági adatok nem teszik túl lelkessé a szocialistákat, mondta nekünk az egyik neve elhallgatását kérő meghívott. De egyelőre nincs mit tenni, menni kell Gyurcsány után, mert ahogy ő is állítja: reform vagy bukás. Igaz, ha bukás lesz, azt a kormányfő-pártelnökhöz kötik majd, nem a párt többi erős emberéhez, Kiss Péterhez, Szekeres Imréhez vagy Szili Katalinhoz. Egy másik informátorunk szerint a többi vezető természetesen akkor szokott erősödni, amikor mintha gyengülne az első ember. Kiss például sosem volt gyenge, és az idén tovább javultak a pozíciói. Igaz, tette hozzá, most bizakodóbbak egy kicsit, mint a tavalyi nyárutón-őszelőn, mert már nem érik őket hideg zuhanyként a gazdasági adatok, így jobban bele tudnak szólni a kormányzásba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.