Művészet, tudomány és társadalom összefüggéseit boncolgatták azon a konferencián, amelyet harmadszor rendezett meg a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége (MKISZ) A szellem szabadsága címmel, ezúttal a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) segítségével október elején.
Simonffy Márta, az MKISZ elnöke lapunknak elmondta: míg Keserű Katalin művészettörténész az európai kultúrába beágyazódó képzőművészetünk hagyományainak fontosságára hívta fel a figyelmet, addig L. Molnár Mária művészettörténész a magyar alkotások alábecsültségére mutatott rá. – Külföldi alulreprezentáltságunk egyrészt a sajátos kultúrpolitika, másrészt a mélyponton lévő oktatási rendszerünk eredménye – mondta Simonffy Márta. S hozzáfűzte: a problémák taglalása mellett különleges élményt jelentettek azok az előadások, amelyek a tudomány és a művészet összekapcsolódására világítottak rá. Pálinkás József fizikus, akadémikus az alkotás művészekben és tudósokban is élő öröméről beszélt, s rávilágított arra, hogy a szellemi párhuzam mellett egyre jelentősebb a tudományos vívmányok eszközzé válása a művészetekben. Gerle János építész Szabadság és nacionalizmus című előadásában a századfordulós nemzeti megjelenítés szükséges újragerjesztéséről beszélt. A konferencián a művészet értékvesztése is téma volt.
– Tarthatatlan, hogy a kulturális támogatási rendszer a különféle szubkultúrák pártolásában merüljön ki, miközben a valódi értékeket önerőből megrendezett kiállításokon lehet csak bemutatni – mondta Simonffy Márta.
A konferencia végén Gulyás Gábor igazgató a debreceni Modem bemutatásával és Méhes Márton a Pécs Európa kulturális fővárosa 2010 (Ekf) program kortárs művészetek bemutatását érintő tematikájának ismertetésével megnyugtató terveket tárt a hallgatóság elé. A Modem hajlandóságot mutat egy, a kortárs magyar festészetet elénk táró biennále megrendezésére, és a jelek szerint az Ekf is hiteles képet ad majd a mai magyar művészetről, eloszlatva az aggodalmakat, amelyek a kínai magyar kulturális évad anyagát látva fogták el a szakma résztvevőit. – Nem lehet elégszer hangsúlyozni, milyen sérelmes számunkra, hogy Kínában most egyedül a cigány festők képviselik a magyar festészetet – mondta Simonffy Márta.
Szenzációs futamgyőzelemmel tért vissza az F1-ről álmodó magyar pilóta
