Koalíciós feszültség és zűrzavar

Koalíciós feszültséget keltett a szocialisták szombati frakcióülésén született döntés, amely szerint az MSZP népszavazást kezdeményez a miniszterelnök „köztisztasági csomagjáról”. Az SZDSZ elutasítja az elképzelést, és kitart amellett, hogy ötpárti egyeztetéseken kell konszenzusos javaslatot kidolgozni a kérdésről, ez ugyanis nagyobb eséllyel megy át a Házon. A szocialisták szerint viszont a népszavazási kezdeményezés ösztönzőleg hat az ötpárti tárgyalásokra. Ettől függetlenül az MSZP referendumra szánt javaslatát már ma, az ötpárti tárgyalásoktól függetlenül leteszi a Ház elé, kiegészítve egy fideszes indítvánnyal. Gyurcsány Ferenc közölte: ha az öt párt megegyezik a csomagról, visszalépnek a népszavazástól.

Bodacz Balázs
2007. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialisták szombati frakcióüléséről hiányzott szinte az összes olyan polgármester, aki egyéni jelöltként nyerte el parlamenti mandátumát – így tiltakoztak Gyurcsány Ferenc pártelnök-kormányfő azon elképzelése ellen, hogy az országgyűlési és az önkormányzati vezetői munka legyen összeférhetetlen. De hiányoztak rajtuk kívül is szép számmal, így a 190 fős frakció ülésére 120-nál is kevesebben mentek el. A jelenlévők viszont keményen, bár nem ideges hangulatban vitatkoztak a miniszterelnök elképzeléseiről. – Végre megint azt éreztük, hogy mi kezdeményezünk, mi csináljuk a politikát, és nem csak védekezünk állandóan – mondta lapunknak az egyik részt vevő politikus.
Gyurcsány nem vett részt a vitában. A tanácskozás elején mondott egy negyedórás bevezetőt, aztán csak hallgatott, amikor pedig a kérdések sorsáról szavaztak a képviselők, ki is ment a teremből. Ettől függetlenül – folytatta informátorunk – rendesen „meg lettek dolgozva” a képviselők, hogy a tárgyaláson „most már tényleg ne hisztizzenek, hanem örüljenek, hogy két hete kevesebb szó esik a Zuschlag-ügyről”. A kormányfő-pártelnök a frakcióülés után bejelentette: a képviselőcsoport ma benyújtja az Országgyűlésnek a politika megtisztulását célzó javaslatait, és ezzel egy időben népszavazást kezdeményez. Ismertetése szerint a javaslatok közé nyolcadik pontként felvették a Fidesz azon kezdeményezését, hogy tegyék átláthatóvá a kormánytagok vagyonosodását. Gyurcsány azt mondta, ha a parlamenti pártok meg tudnak állapodni, visszavonják népszavazási kezdeményezésüket.
Az SZDSZ azonban nem támogatja az MSZP népszavazási kezdeményezését. A kisebbik kormánypárt országos tanácsa tegnap ülésezett zárt ajtók mögött. A tanács egy magát megnevezni nem kívánó tagjának megjegyzése szerint „nagyon kiakadtak a szocikra”. – Két hete mi kezdeményeztük, hogy az öt parlamenti párt együtt vitassa meg azokat a javaslatokat, amelyeket Gyurcsány erőből akar keresztülnyomni a parlamenten. A tárgyalások folynak, a miniszterelnök ennek ellenére megint keménykedik – fogalmazott SZDSZ-es forrásunk. Gulyás József, az országos tanács elnöke elmondta: nem jó, hogy a népszavazást kényszerítő eszközként alkalmazzák. – Folynak az ötpárti egyeztetések, és komoly esélyt látok arra, hogy eredményre is vezetnek. Mi készek vagyunk tartani a szoros határidőket, ha csak rajtunk múlik, januártól életbe léphet a pártfinanszírozás, a következő önkormányzati választások előtt pedig az összeférhetetlenség szabályozása – fogalmazott. Hozzátette, hogy a jelenleg ismert szocialista elképzelések szerint például összeférhetetlen volna egy oktatásért felelős alpolgármesteri tisztség a parlamenti képviselőséggel, de egy helyhatóság – adott esetben milliárdok sorsáról döntő – beruházási tanácsnoka beülhetne a parlamentbe. – Mi ennél szigorúbban szabályoznánk – tette hozzá.
A helyzet mindenesetre viszszás. Gyurcsány Ferenc a Zuschlag-ügy kapcsán azzal igyekezett a szembeszelet befogni vitorlájába, amikor két hete bejelentette hétpontos „köztisztasági csomagját”. Minthogy azonban erről sem a parlamenttel, sem frakciójával, sem pedig a koalíciós partnerrel nem egyeztetett, az SZDSZ kezdeményezett átfogó tárgyalásokat a kérdésről. A szocialisták most azt állítják, hogy népszavazási kezdeményezésük ösztönzőleg hat majd az ötpárti tárgyalásokra. Ettől függetlenül az MSZP saját javaslatát már ma, az ötpárti tárgyalásoktól függetlenül leteszi a T. Ház elé.
Dávid Ibolya (MDF) szerint a nagy pártoknak először a 2006-os kampányköltségeikkel kellene elszámolniuk, aztán beszélhetnének tiszta közéletről. Hozzátette: a népszavazás semmit nem oldana meg, hiszen az ott született döntést ismét csak a parlamentnek kellene megvitatnia. Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője hangsúlyozta, hogy Gyurcsány csak folytatja a népszavazással való zsarolást. – A szocialista frakció most kezdeményez népszavazást, amikor Gyurcsány főtanácsadója már egy hete beadta a kérdéseket az Országos Választási Bizottsághoz? A miniszterelnök úgy képzeli el a vitát, hogy vagy neki adunk mindenben igazat, vagy megkérdezi a népet, hogy az adjon neki igazat? Ilyen emberrel miről vitázzunk? – kérdezte a szóvivő.
A Fidesz teljesen feleslegesnek és hiteltelennek tartja a szocialisták és Gyurcsány Ferenc közélet-kifehérítő csomagját, valamint az ezzel foglalkozó frakcióülést úgy, hogy közben az MSZP a pénzügyminiszteri poszton tartja egy bizonyítottan adócsaló cég akkori ügyvezető-tulajdonosát – derül ki Szijjártó Péter kommunikációs vezető közleményéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.