A szocialisták szombati frakcióüléséről hiányzott szinte az összes olyan polgármester, aki egyéni jelöltként nyerte el parlamenti mandátumát – így tiltakoztak Gyurcsány Ferenc pártelnök-kormányfő azon elképzelése ellen, hogy az országgyűlési és az önkormányzati vezetői munka legyen összeférhetetlen. De hiányoztak rajtuk kívül is szép számmal, így a 190 fős frakció ülésére 120-nál is kevesebben mentek el. A jelenlévők viszont keményen, bár nem ideges hangulatban vitatkoztak a miniszterelnök elképzeléseiről. – Végre megint azt éreztük, hogy mi kezdeményezünk, mi csináljuk a politikát, és nem csak védekezünk állandóan – mondta lapunknak az egyik részt vevő politikus.
Gyurcsány nem vett részt a vitában. A tanácskozás elején mondott egy negyedórás bevezetőt, aztán csak hallgatott, amikor pedig a kérdések sorsáról szavaztak a képviselők, ki is ment a teremből. Ettől függetlenül – folytatta informátorunk – rendesen „meg lettek dolgozva” a képviselők, hogy a tárgyaláson „most már tényleg ne hisztizzenek, hanem örüljenek, hogy két hete kevesebb szó esik a Zuschlag-ügyről”. A kormányfő-pártelnök a frakcióülés után bejelentette: a képviselőcsoport ma benyújtja az Országgyűlésnek a politika megtisztulását célzó javaslatait, és ezzel egy időben népszavazást kezdeményez. Ismertetése szerint a javaslatok közé nyolcadik pontként felvették a Fidesz azon kezdeményezését, hogy tegyék átláthatóvá a kormánytagok vagyonosodását. Gyurcsány azt mondta, ha a parlamenti pártok meg tudnak állapodni, visszavonják népszavazási kezdeményezésüket.
Az SZDSZ azonban nem támogatja az MSZP népszavazási kezdeményezését. A kisebbik kormánypárt országos tanácsa tegnap ülésezett zárt ajtók mögött. A tanács egy magát megnevezni nem kívánó tagjának megjegyzése szerint „nagyon kiakadtak a szocikra”. – Két hete mi kezdeményeztük, hogy az öt parlamenti párt együtt vitassa meg azokat a javaslatokat, amelyeket Gyurcsány erőből akar keresztülnyomni a parlamenten. A tárgyalások folynak, a miniszterelnök ennek ellenére megint keménykedik – fogalmazott SZDSZ-es forrásunk. Gulyás József, az országos tanács elnöke elmondta: nem jó, hogy a népszavazást kényszerítő eszközként alkalmazzák. – Folynak az ötpárti egyeztetések, és komoly esélyt látok arra, hogy eredményre is vezetnek. Mi készek vagyunk tartani a szoros határidőket, ha csak rajtunk múlik, januártól életbe léphet a pártfinanszírozás, a következő önkormányzati választások előtt pedig az összeférhetetlenség szabályozása – fogalmazott. Hozzátette, hogy a jelenleg ismert szocialista elképzelések szerint például összeférhetetlen volna egy oktatásért felelős alpolgármesteri tisztség a parlamenti képviselőséggel, de egy helyhatóság – adott esetben milliárdok sorsáról döntő – beruházási tanácsnoka beülhetne a parlamentbe. – Mi ennél szigorúbban szabályoznánk – tette hozzá.
A helyzet mindenesetre viszszás. Gyurcsány Ferenc a Zuschlag-ügy kapcsán azzal igyekezett a szembeszelet befogni vitorlájába, amikor két hete bejelentette hétpontos „köztisztasági csomagját”. Minthogy azonban erről sem a parlamenttel, sem frakciójával, sem pedig a koalíciós partnerrel nem egyeztetett, az SZDSZ kezdeményezett átfogó tárgyalásokat a kérdésről. A szocialisták most azt állítják, hogy népszavazási kezdeményezésük ösztönzőleg hat majd az ötpárti tárgyalásokra. Ettől függetlenül az MSZP saját javaslatát már ma, az ötpárti tárgyalásoktól függetlenül leteszi a T. Ház elé.
Dávid Ibolya (MDF) szerint a nagy pártoknak először a 2006-os kampányköltségeikkel kellene elszámolniuk, aztán beszélhetnének tiszta közéletről. Hozzátette: a népszavazás semmit nem oldana meg, hiszen az ott született döntést ismét csak a parlamentnek kellene megvitatnia. Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője hangsúlyozta, hogy Gyurcsány csak folytatja a népszavazással való zsarolást. – A szocialista frakció most kezdeményez népszavazást, amikor Gyurcsány főtanácsadója már egy hete beadta a kérdéseket az Országos Választási Bizottsághoz? A miniszterelnök úgy képzeli el a vitát, hogy vagy neki adunk mindenben igazat, vagy megkérdezi a népet, hogy az adjon neki igazat? Ilyen emberrel miről vitázzunk? – kérdezte a szóvivő.
A Fidesz teljesen feleslegesnek és hiteltelennek tartja a szocialisták és Gyurcsány Ferenc közélet-kifehérítő csomagját, valamint az ezzel foglalkozó frakcióülést úgy, hogy közben az MSZP a pénzügyminiszteri poszton tartja egy bizonyítottan adócsaló cég akkori ügyvezető-tulajdonosát – derül ki Szijjártó Péter kommunikációs vezető közleményéből.
Varázslatosan hülye alakok
