„Nem ilyen országot képzeltem el”

Medgyessy Péter szerint a jelenlegi magyarországi politika öngerjesztő, tartósan feszült viszonyokat teremt, és a politikusok nem az emberekkel, hanem egymással vannak elfoglalva. A volt szocialista miniszterelnök hangsúlyozta: arról, ami a politika legnagyobb kihívása és lehetősége, vagyis hogy az ország miként tud élni az uniós csatlakozásból fakadó előnyökkel, szó sem esik.

Hírösszefoglaló
2007. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ilyen országot képzeltem el, amikor elvállaltam a miniszterelnök-jelöltséget, vagy amikor beléptünk az EU-ba. Ilyen értelemben ez nekem csalódás – fogalmazott az exkormányfő az MTI-nek adott interjúban. Medgyessy Péter úgy vélte, az ország emberileg, fizikailag ma jobb állapotban van, mint amilyen a közérzete. Az emberek a feszültséget érzik, azt, hogy adok-kapok van, mindenki sarat dobál.
Gyurcsány Ferenc vitathatatlan érdemének nevezte, hogy új színt, bátorságot, kezdeményezőkészséget, újító szándékot, harckészséget, erőt és keménységet hozott a politikába, „de észre kellene vennie, hogy a politika társas műfaj, ahol muszáj barátokat is gyűjteni, nem csak ellenségeket”. Ehhez nem kell mindig jót tenni, adni valamit, csak meg kell hallgatni a másikat. „El kell fogadni, hogy van másik lehetőség vagy megközelítés is. Nem szabad elhinni, hogy csak én tudom az igazat” – szögezte le.
Az exkormányfő az elmúlt három évet elvesztegetett időnek tartja abból a szempontból, hogy 2006 őszéig leállt a 2003-ban elkezdett gazdaságiegyensúly-helyreállítási folyamat, és 2004-ben nem kezdték el a már akkor előkészített egészségügyi reformot. Gyurcsány Ferencnek „jók az antennái” – mondta –, mert érzi, hogy az embereknek rendre van szükségük, ugyanakkor a rend nem csak „odacsapásról” szól. A miniszterelnök hét pontja és népszavazási bejelentése kapcsán elmondta: a történteket úgy is fel lehet fogni, hogy bevált Gyurcsány taktikája, a zsarolás, hiszen az öt párt leült tárgyalni. Ilyen esetben akár nem is szégyen a zsarolás – jegyezte meg, azt ugyanakkor szégyennek tartja, ha a népszavazás intézményéből karikatúrát csinálnak.
– A pártfinanszírozás régóta nyomasztja a magyar társadalmat, melegágya mindenfajta politikai manipulációnak és a korrupció esélyének. Az viszont butaság, hogy összeférhetetlen lenne a polgármesterség és az országgyűlési képviselői munka – fejtette ki.
Medgyessy saját egykori közjogi javaslatai – amelyek például kisebb parlamentet és közös európai parlamenti listát céloztak – és Gyurcsány hét pontja párhuzamba állításáról azt mondta: nem lehet tudni, egy kormányfő akkor tesz-e ilyen javaslatokat, ha érzi, hogy valami nem megy jól, vagy éppen ha túlzottan magabiztos. – Gyurcsány javaslataival meg az enyémekkel is alapvetően az a baj, hogy kapkodva születtek, nem tárgyalták ki, nem érlelték ki, nem egyeztették, ezért keltettek megrökönyödést – hangsúlyozta.
A Zuschlag-ügy kapcsán anynyit mondott, ostobaság lenne egy-két fiatal politikus alapján megítélni egy egész politikusgenerációt. „Azt ajánlom a politikusoknak, ne álmélkodjanak azon, hogy a fiatal politikusok egy része ilyen, mert ezt a mintát látták” – jelentette ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.