Dióhéjban érdemes összefoglalni a legújabb magyar hokibotrány eddigi fejleményeit. Az Alba Volán két hete csütörtökön, pénteken és vasárnap sem tudott kiállni a minimálisan előírt tizenöt fős létszámmal Csíkszeredában a helyi HC elleni bajnoki mérkőzéseken. Sőt alaposan felmerült annak a gyanúja, hogy megpróbálta manipulálni a jegyzőkönyvet. A szövetség versenybizottsága ezért kizárta a csapatot, amely határozatot az elnökség enyhítette: 300 ezer forintos pénzbírságra büntette a fehérvári együttest azzal a kiegészítéssel, hogy a következő, hasonló jellegű vétség esetén már egymillió forint a tét. A Dunaújváros, a Ferencváros és az Újpest vezetői, ha nyíltan nem is, de annál határozottabban kifogásolták az ítéletet.
Új fejleményként a három sportvezető – Szélig Árpád, Kassai György és Joós Zoltán – immár a háborgáson túllépve határozott lépésre szánta el magát. Ma postázzák az elnökségnek beadványukat, amellyel szigorúbb büntetés kiszabását akarják elérni. Szándékaik hátteréről Kassai György, az FTC szakosztály-igazgatója beszélt érdeklődésünkre:
– Két dolgot szeretnénk rögzíteni. Egyrészt nem állt és most sem áll szándékunkban a Volánt kizáratni a bajnokságból. Másrészt a szabályok mindenkire, még Ocskay Gáborra (az Alba Volán szakosztály-igazgatója – a szerk.) is vonatkoznak. Ocskay nevetségessé tette a bajnokságot azzal, hogy ificsapatot állít ki a mérkőzésekre, de még ezt sem képes rendesen levezényelni. Majd amikor – finoman fogalmazva – szabálysértésen kapják, még neki áll feljebb. Nagyképűen odavágja, zsebből kifizeti a háromszázezer forintos bírságot, s még ő sérteget minket. Azt akarjuk elérni, hogy az elnökség állapítsa meg a személyes felelősséget az ügyben.
Ocskay Gábor és az Alba Volán dominanciája a magyar jégkorongban nem csupán e három sportvezető szemében szálka. Úgy tudjuk, Sárközy Tamásnak, a szövetség korábbi elnökének sem lenne ellenére, ha megreguláznák a fehérvári klub mindenesét. Sárközy és Ocskay állítólag egy lassan évtizedes affér miatt nem kedveli egymást különösebben. Ha így van, eljött a reváns ideje.
Annyira talán mégsem eszik forrón a kását, hogy az Alba Volánt olyan súlyosan megbüntessék, amit ne tudna kiheverni. A fehérvári igazgató három kollégájával holnap leül kötetlen beszélgetésre, aminek több hozadéka lehet minden hivatalos határozatnál. Az elnökség büntetése talán nem volt eléggé szigorú, de a ló túloldalára sem kellene átesni.
A Volán szereplése különben sem a csíkszeredai blamázs miatt jelent veszélyt a magyar bajnokságra, hanem a szerencsétlen versenykiírás miatt. Hét csapat nevezett be az ob I-be. Az alapszakaszban három oda-vissza vágó jellegű fordulót játszanak a csapatok. Ezután az első helyezettet kiemelik, a második és a harmadik – ebben a sorrendben – választ magának ellenfelet, a negyediknek jut a „maradék”. Ezekből a párharcokból kerül ki az elődöntő másik három résztvevője. A bökkenő a következő. Ma már kijelenthető, hogy a Volán zárja az utolsó helyen az alapszakaszt. Az is megkockáztatható, a második körben a második és a harmadik helyezett választása sem rá esik. Tehát a negyedik játszik majd a címvédővel. Az is eléggé valószínű továbbá, hogy a fehérváriak megnyerik eme párharcot, s a negyedik hely jogán kerülnek az elődöntőbe. Ahol az alapszakasz győztesével találkoznak. Ebből pedig az következhet, hogy a részsikerre esélyes csapatok közül egyiknek sem akaródzik majd az élen végezni. Még tovább fejtve e gondolat szálait, a Volán csíkszeredai felsülésénél kínosabb eseteket is tartogathat még a bajnokság.
Mintha a rivális gárdák a fától nem látnák az erdőt. Fontos a szabályzatot pontról pontra betartani, de talán még fontosabb lenne a versenykiírást addig megváltoztatni, amíg nem késő.
Szenzációs futamgyőzelemmel tért vissza az F1-ről álmodó magyar pilóta
