(Pozsony)
A pozsonyi Nemzet Emlékezete Intézet – amely a fasiszta és kommunista diktatúra titkosszolgálati dokumentumait őrzi és vizsgálja – harminc olyan esetre derített fényt, amelyben a kommunista titkosszolgálat ügynökeit mosták tisztára. A kutatók felfigyeltek arra, hogy bizonyos neveknél átírták az eredeti bejegyzést az illető személyek minősítéséről.
A sajtónak először bemutatott dokumentumok két konkrét személyre, egy író-kiadóra, Albert Marencinre és egy volt újságíróra, Juraj Veresre vonatkoznak, akiket a rendszerváltás után úgy ismerhetett meg a szlovákiai közvélemény, mint megfigyelt és üldözött személyeket, mert a nyilvántartásban a nevük mellett ilyen bejegyzés állt. Egyéb dokumentumok vizsgálata azonban leleplezte, hogy mindketten együttműködtek az egykori titkosszolgálatokkal, mindkettőjüknek a kommunizmus szlovák ellenzékének egy csoportját kellett megfigyelniük. Ügynökként olyan ismert személyek ellen gyűjtöttek adatokat, mint a nemzetközileg ismert és elismert Miroslav Kusy professzor, emberjogi harcos, de ők figyelték meg a rendszerváltást követő időszak egyik legmeghatározóbb szlovák politikusát, Ján Carnogursky volt miniszterelnököt, a Kereszténydemokrata Mozgalom alapítóját. Az intézet a közeljövőben a többi huszonnyolc személy nevét és tevékenységét is a nyilvánosság elé tárja.
A csalást leleplező kutatók nem tudják, ki követte el a bűncselekménynek minősülő irathamisítást. A volt titkosszolgálati adattárat a rendszerváltás után a szlovák belügyminisztérium, illetve az újonnan létrehozott Szlovák Információs Szolgálat felügyelete egészen 2004-ig, az intézet megalakulásáig.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
