Miközben Moszkva a döntés elhalasztását kérte, ami már csak a választási kampányok miatt is logikus lenne, Condoleezza Rice szerint a rakétavédelmi rendszer európai elemeinek telepítését sürgősen meg kell kezdeni. Az amerikai külügyminiszter ezzel a Csehországgal és Lengyelországgal folytatott kétoldalú tárgyalások végét sem várná meg, s a kongresszust is sürgeti, hogy biztosítsa erre az eredetileg betervezett 160 millió dolláros keretet, amelyet nemrégiben csökkentett a képviselőház 85 millióra. A washingtoni diplomácia vezetője így utólag nyugtatná meg az immár nemcsak a rendszer európai, hanem ázsiai részeinek telepítése miatt nyugtalankodó Moszkvát is.
E feltűnő sietségről tanúskodó kijelentés fényében egyes megfigyelők szerint Washington csupán formalitásnak tartja az amerikai– orosz tárgyalásokat, s érdemben nem kíván figyelembe venni semmilyen alternatív javaslatot. Igazolta ezt már a gabalai radar közös használatáról szóló orosz felvetés körüli mély hallgatás, és hogy Washington a rendszert még a NATO kereteiben sem tudja elképzelni.
Eközben már az Egyesült Államokban is veszít hitelességéből az az érvelés, amely az európai telepítést az iráni atomfenyegetéssel magyarázza. Ezt számításokkal cáfolták amerikai kutatók, s feltűnő a kongresszus visszafogottsága is.
Merénylet Teheránban? Hitelt érdemlő titkosszolgálati források szerint merénylet készül Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen Teheránban – jelentette be tegnap az Interfax hírügynökség. A célra állítólag több öngyilkos merénylőkből álló csoportot is felkészítettek. Putyin kedden látogat Irán fővárosába a Kaszpi-tenger menti államok csúcstalálkozójára. Mohammed Ali Hoszeini iráni külügyi szóvivő később alaptalannak nevezte a hírt, amely nem befolyásolja az elnöki programot. (MTI)
Szenzációs futamgyőzelemmel tért vissza az F1-ről álmodó magyar pilóta
