A hazugságtól a korrupcióig

A közélet tisztaságáért tartott tiltakozó gyűlést a Márciusi Charta szombaton. A szellemi front szerint erkölcsi romlás közepette vagyunk Magyarországon, amit átsző a korrupció. A felszólalók tudatosítani kívánták: a becsületünk előbbre való a jólétnél.

Pilári Darinka
2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk szellemi felemelkedéséért szólaltak fel többen a Márciusi Charta megmozdulásán szombaton a fővárosban, a volt ifjúsági és sportminisztérium Hold utcai épülete előtt. A platánfák közt megbújó hangszórók sora és az Ifjú Muzsikás Együttes kalotaszegi népdalai egyaránt a közélet tisztaságáért tartott tiltakozó gyűlésre toborozták az embereket, de alig száz fő érkezett a helyszínre. – A Márciusi Chartához csatlakozott nyolcszáz ember nevében és a körülöttünk lévő erkölcsi romlás végett vagyunk itt – köszöntötte a jelenlevőket Szíjártó István házigazda.
Csath Magdolna a gazdaság helyzetének és a társadalom lelki állapotának összefüggéseiről beszélt. – Az ország vezetése egyre mélyebbre süllyed, és ebben magával akarja rántani a társadalmat is – mondta a közgazdász. – Nem lehet sikeres az a gazdaság, amely tele van korrupcióval – hangsúlyozta.
Völgyesi Miklós, a Civil Jogász Bizottság társelnöke felszólalásának elején a köztársasági elnök pártatlanságának jelentőségét emelte ki. – Egy olyan ember van, aki után mehetünk, és ő Sólyom László – fogalmazott. Völgyesi beszédében több régi és mai esetet sorolt fel, amelyben politikusok érintettek (Tocsik-ügy, Zuschlag-ügy, valamint Veres János és Gyurcsány Ferenc botrányai), majd felkérte a parlamentet, állítsa vissza a feddhetetlenség követelményét. – Ne lehessen országgyűlési képviselő olyan személy, aki büntetett előéletű – mondta a társelnök, aki majdnem ötven évig a bírósági szervezetben dolgozott.
Jankovics Marcell rajzfilmrendező a korrupció, majd az erkölcs fogalmát bontotta ki a hallgatóságnak. – A hazugságtól gyorsan eljutunk a korrupcióig. Ember erkölcs nélkül azonban nem létezhet – mondta. Jókai Anna íróként való kiállását azzal indokolta, hogy nem talált olyan szerzőt a történelemben, aki ne szólalt volna fel, amikor a nemzete veszélyeztetett helyzetben volt. – Nem véletlen, hogy magyarnak születtünk, ide hozott minket a teremtés. Az egyik legfájóbb dolog az elmúlt 17 évben, ami nem oldódott meg, a korrupcióval összefüggő kenyér kérdése – magyarázta Jókai Anna. Szerinte most kenyér helyett penészes morzsák hullanak sok millió ember asztalára. Az írónő beszédében kiemelte: az erkölcsi tartást nem lehet elválasztani a megélhetéstől, és nincs fontosabb, mint megfontoltan, határozottan, de a mértékletesség tudatában szólni önmagunkért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.