Kritikus szintet ért el a kínai ipari kémek tevékenysége Amerikában, ezért konfliktus esetén az ázsiai ország ma már komoly károkat idézhetne elő az Egyesült Államok stratégiai fontosságú infrastrukturális létesítményeiben – idézte a Reuters az amerikai–kínai gazdasági kapcsolatok biztonsági kockázatait vizsgáló kongresszusi bizottság csütörtökön közzétett megállapításait.
A szakértők szerint az intenzív kutatómunkával ösztönzött látványos technológiai fejlődését Kína mind agresszívabb ipari kémkedéssel is igyekszik felgyorsítani, s napjainkban már ez jelenti a legnagyobb veszélyforrást az amerikai technológiai titkok őrzőinek.
A bizottság arra figyelmeztet, hogy jóval nagyobb figyelmet kell fordítani a kényes információkat tároló – katonai, hírszerzési és belbiztonsági – számítógépes hálózatok védelmére, mert a kínaiak romboló, háborús technikákat is alkalmaznak, amelyekkel súlyos zavarokat képesek előidézni a komputerek működésében, akár meg is béníthatják egy másik ország infrastruktúráját.
A jelentés készítői kritizálták a kínai gazdaságpolitika széles körben alkalmazott tisztességtelen eszközeit is, elsősorban a kínai exportálóknak nyújtott illegális támogatásokat, s az Egyesült Államokba irányuló export fokozott ellenőrzését szorgalmazzák.
Az utóbbi hónapokban gyakran megfogalmazott amerikai gyanúval szemben a kínai külügyminisztérium szóvivője néhány hónappal ezelőtt tagadta, hogy országa bármiféle kémtevékenységet folytatna az Egyesült Államokban, vagy hogy kínai hackerek megtámadták volna az amerikai hadügyminisztérium, a Pentagon számítógépeit – emlékeztetett az AP. Liu Csien-csao azt mondta: Kína és az Egyesült Államok közös érdeke, hogy elősegítse a gyors fejlődést.
A megnyugtatónak szánt semmitmondó nyilatkozat éles ellentétben áll Michael McConnellnek, az amerikai hírszerzés irányítójának korábban napvilágot látott véleményével, amely szerint a kínai és az orosz kémek aktivitása már a hidegháború időszakára emlékeztet.
A viharok miatt az egész országra kiadták a figyelmeztetést csütörtökre + videó
