A hidegháború szele

Aggodalomra ad okot a kínai ipari kémek aktivitása, elsősorban a támadó jellegű internetes technikák kiterjedt alkalmazása – állítja egy amerikai kongresszusi bizottság. A jelentés szerint a technológiai titkokat is őrző amerikai számítógépes hálózat fokozott védelemre szorul, mert a kémtevékenység ma már súlyos károkat is képes okozni az ország kulcsfontosságú infrastruktúrájában.

MN-összeállítás
2007. 11. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kritikus szintet ért el a kínai ipari kémek tevékenysége Amerikában, ezért konfliktus esetén az ázsiai ország ma már komoly károkat idézhetne elő az Egyesült Államok stratégiai fontosságú infrastrukturális létesítményeiben – idézte a Reuters az amerikai–kínai gazdasági kapcsolatok biztonsági kockázatait vizsgáló kongresszusi bizottság csütörtökön közzétett megállapításait.
A szakértők szerint az intenzív kutatómunkával ösztönzött látványos technológiai fejlődését Kína mind agresszívabb ipari kémkedéssel is igyekszik felgyorsítani, s napjainkban már ez jelenti a legnagyobb veszélyforrást az amerikai technológiai titkok őrzőinek.
A bizottság arra figyelmeztet, hogy jóval nagyobb figyelmet kell fordítani a kényes információkat tároló – katonai, hírszerzési és belbiztonsági – számítógépes hálózatok védelmére, mert a kínaiak romboló, háborús technikákat is alkalmaznak, amelyekkel súlyos zavarokat képesek előidézni a komputerek működésében, akár meg is béníthatják egy másik ország infrastruktúráját.
A jelentés készítői kritizálták a kínai gazdaságpolitika széles körben alkalmazott tisztességtelen eszközeit is, elsősorban a kínai exportálóknak nyújtott illegális támogatásokat, s az Egyesült Államokba irányuló export fokozott ellenőrzését szorgalmazzák.
Az utóbbi hónapokban gyakran megfogalmazott amerikai gyanúval szemben a kínai külügyminisztérium szóvivője néhány hónappal ezelőtt tagadta, hogy országa bármiféle kémtevékenységet folytatna az Egyesült Államokban, vagy hogy kínai hackerek megtámadták volna az amerikai hadügyminisztérium, a Pentagon számítógépeit – emlékeztetett az AP. Liu Csien-csao azt mondta: Kína és az Egyesült Államok közös érdeke, hogy elősegítse a gyors fejlődést.
A megnyugtatónak szánt semmitmondó nyilatkozat éles ellentétben áll Michael McConnellnek, az amerikai hírszerzés irányítójának korábban napvilágot látott véleményével, amely szerint a kínai és az orosz kémek aktivitása már a hidegháború időszakára emlékeztet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.