Az Ybl Palotában történészek, családtagok, barátok, egykori rabtársak jelenlétében mutatták be Menczer Gusztáv A Gulag rabtelepei – A bolsevizmus népirtásának színtere című kötetét, melyet a Századvég Kiadó jelentetett meg.
Menczer Gusztáv huszonkét esztendős orvostanhallgató volt, amikor ártatlanul ítélték a szovjet hatóságok tíz év javító-nevelő munkára kémkedésért, s szállították a Gulagra. A szerző a bemutatón elmondta, hogy azért most jelent meg a személyes visszaemlékezéseket és tudományos igényű történelmi munkát egyaránt tartalmazó kötet, mivel a múlt évig társadalmi kötelezettségei miatt – a Központi Kárrendezési Iroda Társadalmi Kollégiumának elnöke volt – bizonyos általa ismert adatokat nem adhatott közre.
A kötet méltatásában Stumpf István azt hangsúlyozta, hogy sem ő, sem a gyerekei nem ismerték a huszadik század történetének azt az elhallgatott fejezetét, amely a szovjet kényszermunkatáborokról és az ott dolgoztatott rabokról szól, de fontosnak tartja, hogy ne maradjon titokban, és hogy sohase feledkezzünk el róla. Stark Tamás történész szerint azért nehéz minderről beszélni, mert – mivel a Szovjetunió is részt vett a náci Németország legyőzésében, Európa „felszabadításában” – a nyugati történészek és politikusok nem partnerek abban, hogy e bűnökről jelentőségüknek megfelelően beszélhessünk.
(Menczer Gusztáv: A Gulag rabtelepei. A bolsevizmus népirtásának színtere, Századvég Kiadó, 2007, 296 oldal, 3192 Ft.)
Magyar Péter egyedül maradt
