A történelem elhallgatott fejezete

Varga Klára
2007. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ybl Palotában történészek, családtagok, barátok, egykori rabtársak jelenlétében mutatták be Menczer Gusztáv A Gulag rabtelepei – A bolsevizmus népirtásának színtere című kötetét, melyet a Századvég Kiadó jelentetett meg.
Menczer Gusztáv huszonkét esztendős orvostanhallgató volt, amikor ártatlanul ítélték a szovjet hatóságok tíz év javító-nevelő munkára kémkedésért, s szállították a Gulagra. A szerző a bemutatón elmondta, hogy azért most jelent meg a személyes visszaemlékezéseket és tudományos igényű történelmi munkát egyaránt tartalmazó kötet, mivel a múlt évig társadalmi kötelezettségei miatt – a Központi Kárrendezési Iroda Társadalmi Kollégiumának elnöke volt – bizonyos általa ismert adatokat nem adhatott közre.
A kötet méltatásában Stumpf István azt hangsúlyozta, hogy sem ő, sem a gyerekei nem ismerték a huszadik század történetének azt az elhallgatott fejezetét, amely a szovjet kényszermunkatáborokról és az ott dolgoztatott rabokról szól, de fontosnak tartja, hogy ne maradjon titokban, és hogy sohase feledkezzünk el róla. Stark Tamás történész szerint azért nehéz minderről beszélni, mert – mivel a Szovjetunió is részt vett a náci Németország legyőzésében, Európa „felszabadításában” – a nyugati történészek és politikusok nem partnerek abban, hogy e bűnökről jelentőségüknek megfelelően beszélhessünk.
(Menczer Gusztáv: A Gulag rabtelepei. A bolsevizmus népirtásának színtere, Századvég Kiadó, 2007, 296 oldal, 3192 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.