A Magyar Nemzet november 2-i számában cikk jelent meg az íriszdiagnosztikáról. Az egyes szám első személyben író névtelen szerző betegtársától hallott az íriszdiagnosztikáról, majd maga is elment egy ilyen vizsgálatra. A magyar Péczely Ignác doktor kidolgozta módszer a szem szivárványhártyájának vizsgálatán alapszik, s alkalmazói szerint számos lezajlott és zajló betegség felismerhető általa, még mielőtt tüneteket okozna. Szemünk eszerint nemcsak a lélek, de a test tükre is. A cikk írója felteszi a kérdést, ha félórás vizsgálattal, hatezer forintért tünetmentes betegségek, szervi elváltozások is felismerhetők, miért nem alkalmazzák minden egészségügyi intézményben? Erre szeretnék válaszolni.
Az orvosi gyakorlatban bevezetendő diagnosztikus eljárásokat olyan vizsgálatoknak kell alávetni, amelyek kimutatják, hogy ha a beteg más módszerrel bizonyítottan valamilyen betegségben szenved, a bevezetendő új eljárás hány esetben nem jelzi a betegséget, vagyis mennyi a tévesen negatív esetek száma. Ezt nevezik a vizsgálat fajlagosságának, specifitásának. Egy másik típusú vizsgálatban azt nézik, hogy vegyes népességben, vegyes beteganyagban hányszor jelzi az adott betegséget, s hányszor tévesen pozitív az eredmény. Ezt nevezik egy diagnosztikus eljárás érzékenységének vagy szenzitivitásának. Természetesen nagyon jó, ha egy vizsgáló eljárásnak mind a specifitása, mind a szenzitivitása magas, de az olyan eljárásokat is jól lehet alkalmazni, amelyek érzékenysége magas, hiszen a betegek nagy biztonsággal kiszűrhetők, vagy az olyanokat is, amelyeknek szenzitivitása gyengébb, de specifitása magas, mert ez feltételezett betegség bizonyítására alkalmas.
Sajnos, az íriszdiagnosztikának ilyen vizsgálati eredményeit sem a hazai, sem a külföldi szaksajtóban nem olvastam. Bizonytalan értékű diagnosztikai vizsgálatok nem vezethetők be az orvosi gyakorlatba, mint ahogy bizonytalan hatású gyógyeljárások sem. Az íriszdiagnosztikával foglalkozóknak, ha az eljárást széles körben el szeretnék terjeszteni, ilyen vizsgálatot kellene kezdeményezniük, s egy több centrumban végzendő vizsgálathoz szponzort szerezniük. Addig, amíg pontosan megtervezett tudományos vizsgálatok nem bizonyítják az íriszdiagnosztika diagnosztikus értékét, nem várható, hogy azt kiterjedten alkalmazzák.
Dr. Bálint Géza, az MTA doktora
Hungary FM: It's Time for Change in Brussels, for Patriots to Finally Replace the Likes of Von der Leyen!
