Az olimpia szent és sérthetetlen

Kósz Zoltán, Varga I Zsolt, Székely Bulcsú, Märcz Tamás, Vári Attila, Steinmetz Barnabás, Gergely István, Steinmetz Ádám, Varga Tamás. Kilenc olimpiai bajnok. Ők azok, akik végleg vagy átmenetileg, de már korábban kikerültek a férfi vízilabda-válogatott keretéből. Ez is mutatja, hogy bár Kemény Dénes szövetségi kapitány kötődik a játékosaihoz, nem híve a passzív romantikának; a múlt helyett a jövőbe néz. Hogy ennek jegyében hagyta-e ki a legújabb összetartásról, a kedden zárult háromnapos balatonfűzfői edzőtáborozásról Sydney és Athén két kétszeres aranyérmesét, Fodor Rajmundot és Molnár Tamást, illetve Pekingre tekintve hívta-e vissza Steinmetz Barnát és Varga Tamást (no meg utóbbi testvéröccsét, Varga II Zsoltot), egyebek mellett ezt tudakoltuk tegnap a kapitánytól.

2007. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A híradások külön is említenek egy 19 fős, úgynevezett olimpiai keretet, amelynek tagja Fodor és Molnár, nem tagja viszont Steinmetz Barna, valamint Varga Tamás és Zsolt. De ez csak fikció, ugye? Ha ön a pekingi utazó névsor kihirdetésekor behívja Mari nénit és kihagyja Kásást, Kiss Gergőt és Birost, akkor az az olimpiai keret, nem?
– Ez játék a szavakkal. A 19 fős olimpiai keret valóban létezik, papíron legalábbis mindenképpen, és szervezési nehézségeket jelentene, ha azt hétről hétre változtatnám, csak azért, mert mondjuk valakinek megfájdult kicsit a válla. A MOB-nál például azért kellett leadni e tizenkilences névsort a játékosok tartózkodási helyével egyetemben, hogy ha a WADA munkatársai hirtelen doppingellenőrzésre érkeznének, azonnal lecsaphassanak rájuk. Maga az olimpiai felkészülés május második felében kezdődik, igazából majd az lesz döntő, az akkori első edzésre kit hívok meg. Mert abba a keretbe bekerülni kívülről már nem lehet, azt szűkítem tovább 13, illetve először 15 főre, a júliusi malagai Eb-re. Másrészt az is igaz, hogy hülye lennék olyasvalakit elvinni Balatonfűzfőre, akinek semmi esélye nincs rá, hogy kijusson Pekingbe.
– Fodor és Molnár kihagyásával kapcsolatban több verzió is él, még olyan is, amely szerint annyira biztos a helyük, hogy másokat tesztel helyettük. Én ezt azért elvetném, helyesen teszem?
– Én pedig nem kommentálnám. Döntésemről nem beszéltem, pontosabban nem akartam beszélni Fodorral és Molnárral sem. Gondoljanak, amit akarnak, a lényeg az, hogy ez jobb teljesítményre sarkallja őket, és akkor a csapat mellett ők is jól járnak.
– Azért ez is válasz, ha csak a sorok közötti is. Ha tehát azért maradtak ki, mert egy ideje elégedetlen velük, mert ön szerint nem elég jók, vagy vannak náluk jobbak, akkor két verzió lehetséges: az első, hogy nem is számít már rájuk, a második, hogy fel akarja piszkálni őket.
– Feleletnek elég, ha tisztázzuk, hogy a tizenkilences olimpiai keret változatlan, de májusig egyébként sem hozok olyan döntést, amely visszafordíthatatlan lenne.
– A válogatott és a kapitány számára mennyire kulcskérdés a kerettagok zömét adó Honvéd szereplése, állapota? Hiszen a vízen és szárazon valószínűleg még mindig legerősebb magyar klub júniusban, hat év után elveszítette a bajnokságot, ősszel az Eger és a Vasas elleni rangadón is kikapott, két alapember, Benedek Tibor és Biros Péter eligazolt, és a főszponzort is csak jövő nyárig, az olimpia végéig köti a szerződése. Ha bizonytalanná válik jelen és jövő, az mennyiben hathat vissza a nemzeti együttesre?
– Az egri meccs végig nagyon szoros volt, döntetlen is lehetett volna, a Szuperkupán pedig már vissza is vágtak a Vasasnak, az egyetlen valóban rosszul sikerült mérkőzés a Komjádi uszodai bajnokin elszenvedett vereség volt, de ennyi belefér. Honvéd-kérdés tehát nincs. Ettől persze még igaz, hogy Benedek és Biros távozása nemcsak szakmai veszteség, hanem a csapat hierarchiáját, belső életét is átalakította, mindenkinek újra meg kell találnia a helyét a vízben és az öltözőben is. De ezt a folyamatot felesleges siettetni, a kockák úgyis a helyükre kerülnek. Ami pedig az esetleges bizonytalanságot illeti, ha én ilyen helyzetbe kerülnék, és úgy tudnék pólózni, mint a mai válogatottak, akkor minden okom meglenne rá, hogy kiválóan játsszak. Pontosabban csak ezt tehetném, a klubomban és a válogatottban is. És akkor mit érdekelne engem a jövő? Válogathatnék az ajánlatok között. A témához végül annyit: a Peking szónak önmagában elegendő motivációt kell jelentenie, még akkor is, ha kiderül, hogy a sarki fűszeres lesz az új főszponzor.
– Ezért hívta vissza Varga Tamást? Steinmetz Barna és Varga II Zsolt esetében ugyanis dönthetett tisztán szakmai alapon, de Varga Tamás Athén után önszántából mondta le a válogatottságot, sőt, még azt is meghatározta, hogy egyéves időtartamra. Ön ezt aztán megfejelte, kérés nélkül is. Zokon vette a „Terminátor” önkényes elhatározását, de most a cél érdekében megbocsátott neki?
– Tamás döntése disszonáns volt, hiszen egy válogatott nem úgy működik, hogy most jövök, most meg nem jövök. Nemet persze bárki mondhat bármikor, de igent csak az edző, a kapitány. Normális esetben, hosszú távú, pedagógiai hatásokat mérlegelve talán nem kellett volna behívnom, de van egy rövid távú célunk is. Nyerni szeretnénk Pekingben. Ezért most semmi más nem számít, csak a csapat jelenlegi játékereje, igénye.
– Ha tehát a tavaszi, melbourne-i világbajnoki döntőben Szivós Márton vagy Varga Dániel belövi a ziccerét, és megvertük volna a horvátokat, akkor Varga Tamás nagy valószínűséggel ott sincs Balatonfűzfőn?
– Helyesen mondja. Részcélok esetében megengedhettük, hogy az előbb említett hosszú távú érdekeket tartsuk szem előtt, de a pekingi aranyérem mindent felülüt. Az olimpia szent és sérthetetlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.