Beragadhat a magyar gazdaság

Túlzottan optimista az a feltételezés, hogy a magyar gazdaság lelassulása csak két évig tart – figyelmeztet egyre több kutatóintézet. A legfőbb aggály, hogy még mindig nem látni: mitől, mikor és hogyan áll vissza a gazdaság fejlődése a négy százalék körüli éves ütemre. Ha nem sikerül felgyorsítani a növekedést, végleg lemaradunk a versenyben.

Szabó Eszter
2007. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a magyar gazdaság növekedése hosszú távon két-három százalék körül, alacsony szinten beragad – hívja fel a figyelmet számos elemzőközpont és szakmai érdekképviselet. Az aggályokban a Magyar Nemzeti Bank is osztozik, hiszen a jegybank a gazdaság bővülésére vonatkozóan a kormányénál jóval pesszimistább előrejelzést fogalmazott meg. A konvergenciaprogram 2009-re már 4,2 százalékos fejlődéssel számol, ám még mindig nem látható: milyen intézkedések nyomán és mikor tud felgyorsulni a hazai gazdaság erre az ütemre.
A legtöbb kutató szerint már az erre az évre vonatkozó, 2,2 százalékos növekedéssel számoló kormányzati prognózis sem reális. Az idei folyamatok alapján a legtöbb hazai és külföldi pénzintézet ma 1,8–2 százaléknál nem jósol magasabb bővülést. A visszaesés legfőbb okának kivétel nélkül mindenki a tavaly szeptemberben és az idén januárban bevezetett megszorításokat, illetve azok kedvezőtlen szerkezetét jelöli meg. A Központi Statisztikai Hivatal szerdán teszi közzé a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítményéről szóló előzetes adatokat. Az elemzői előrejelzések jelenleg 1,1 és 1,9 százalék közötti ütemet jelölnek meg erre az időszakra. A gazdaságot lassító tényezők között szerepel a visszafogott lakossági fogyasztás, az oktatásban bekövetkezett leépítés, de visszaveti a fejlődés ütemét a mezőgazdasági termelés is, amelynek idei katasztrofális eredményei szintén a harmadik negyedévi statisztikában mutatkoznak majd meg.
A Takarékbank elemzése szerint az egyedüli pozitívum az ipari termelés bővülése lehet, amely a nyugat-európai konjunktúra miatt valószínűleg jól alakult. Suppan Gergely, a pénzintézet elemzője az utolsó negyedévre csekély mértékű élénkülést, jövőre pedig mindössze 2,5–2,6 százalékos bővülést vár. Suppan úgy véli: megfelelő ösztönző intézkedések híján a magyar gazdaság a következő években nem tud visszaállni a korábbi, 4 százalék körüli pályára, hanem 3 százalék körüli szinten ragadhat be, ami konzerválja lemaradásunkat.
Hasonló aggályokat fogalmazott meg legújabb jelentésében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) is. A szervezet szerint erősen megkérdőjelezhető az a növekedési ütem, amellyel a konvergenciaprogram és a kormány 2009-től számol. A gazdasági stabilizáció már így is jelentős áldozatokat követelt, s az ütem néhány évig 2,2–3 százalék között mozoghat – írja a jelentés. A növekedés valamennyi összetevőjét megvizsgálva az MKIK azt is kiemeli, hogy kedvező külső konjunktúra nélkül a visszaesésünk még erőteljesebb lenne, hiszen a gazdaság legfőbb motorját éppen az export jelenti. A kivitel azonban nem biztos, hogy a jövőben is ki tudja húzni a bajból a gazdaságot, hiszen az utóbbi hónapokban hazánk exportpiaci részesedése csökkent – figyelmeztet a kamara, amely a jegybank előrejelzésére hivatkozva közli: a tavalyi 6,2 százalékos részesedésünk idén 4,8, jövőre és 2009-re pedig 3 százalékra eshet vissza.
Mindeközben a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium legutóbbi előrejelzése arra hívja fel a figyelmet, hogy idén jóval kevesebb működő tőke érkezhet hazánkba, mint a korábbi években. A tárca az év elején még 4 milliárd eurónyi tőkebeáramlást jelzett előre, ám most már arra számít, hogy ennek mértéke rossz esetben 2,5 milliárd euró lesz csupán. A kutatóintézetek jelenleg 2,5–2,8 milliárd eurónyi beáramlást jósolnak, ami az elmúlt tíz év egyik legroszszabb eredményének számít. A közvetlen tőkebefektetések viszszaesésének legfőbb oka versenyképességünk romlása. Ennek legutóbbi bizonyítéka a Világgazdasági Fórum új versenyképességi rangsora, amelyen hazánk az idén hat helyet csúszott vissza. A listán két év alatt 12 hellyel romlott a pozíciónk, így a legtöbb közép- és kelet-európai ország már megelőz minket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.