Brown meggyőzte kétkedő miniszterét

Nagy-Britanniában ismét a közélet egyik legfontosabb és legtöbbet vitatott kérdése lett, hogy meddig mehet el egy demokratikus ország kormánya a szabadság korlátozásában a lakosság biztonságának védelme érdekében.

Jotischky László
2007. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyéni szabadsághoz szokott állampolgárok gyanakvással kezelnek minden olyan hatósági rendszabályt, amely mozgási szabadságukat, sőt emberi jogaikat korlátozza. Márpedig Gordon Brown, mihelyt a kormány élére került, kijelentette, hogy a terrorizmus elhárítása lesz egyik legfontosabb célja.
A harc egyik frontja a terroristagyanús személyek kezelése. A kormány még Tony Blair miniszterelnöksége idején 90 napra akarta felemelni az ilyen gyanúsítottak fogvatartási idejét, vádemelés nélkül. Blair annak idején 56 napra faragta le ezt az időt, de még azt is sokallta az ellenzék és a bíróság. Az eredmény a 28 napos kompromiszszum lett, ezt akarja most meghosszabbítani Brown. Ezzel az időtartammal sem ért azonban egyet mindenki, ami nagy érdeklődést kiváltó esethez vezetett a minap. Lord West tengernagy, a brit haditengerészet egykori vezérkari főnöke, Gordon Brown biztonsági tanácsadója, biztonsági ügyekért felelős miniszter kijelentette: nincs meggyőződve a 28 napos vizsgálati fogság meghosszabbításának szükségéről. Ez persze nagy feltűnést keltett, de még ennél is nagyobbat, amikor Brown azonnal magához rendelte, és a találkozás után Lord West úgy nyilatkozott, hogy most már meg van győződve az intézkedés szükségességéről. Nehéz megítélni, mi volt nagyobb: a felháborodás-e vagy a derültség, különösen amikor a miniszter azzal indokolta pálfordulását, hogy ő „egyszerű tengerész, és lehet, hogy korábban rosszul fejezte ki magát”.
A brit belügyminisztériumot kevésbé foglalkoztatja a biztonság. Mint kiderült, a belügyminiszter már júliusban értesült arról, hogy magánvállalatok, amelyek egyenruhás biztonsági őröket bocsátanak bankok, kereskedelmi vállalatok, olykor kormányhivatalok rendelkezésére, összesen körülbelül tízezer olyan bevándorlót alkalmaznak ilyen beosztásban, aki illegálisan tartózkodik az országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.