Eladó a Balaton szelet

A Danone kekszüzletágának értékesítésével más kezébe kerül majd a Székesfehérváron gyártott Balaton szelet, az Európai Bizottság döntése szerint ugyanis a befektető Kraftnak a népszerű magyar márkától is meg kell szabadulnia. A szakma üdvözli a döntést.

Bodacz Péter
2007. 11. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eladhatja a Danone a keksz-, snack- és gabonapehely-üzletágát a Kraftnak, azzal a feltétellel, hogy spanyol kekszmárkák és egy ugyancsak spanyol gyár eladásán felül a Balaton márkanév sem maradhat a terjeszkedő vevő tulajdonában – tette közzé tegnap a Gazdasági Versenyhivatal az Európai Bizottság döntését. A Balaton szelet eladása azért bír jelentőséggel, mert jelenleg Magyarországon a Kraft forgalmaz – a nemzetközi márkák mellett – olyan kedvelt magyar csokoládémárkákat, mint például a Sport, a Kapucíner, a Szamba, az Autós szelet, a Lottó, a Bohóc és a Piros Mogyorós, míg a Danone Biscuits a népszerűségben és árban is hasonló Balaton szeletet gyártja. – Ha a vállalkozások öszszefonódása következtében a Balaton szelet a többi márkával azonos érdekeltségbe kerülne, a népszerű csokoládészeletek között megszűnne a verseny, ami a fogyasztók számára hátrányos következményekkel, áremelkedéssel, esetleg a termékek minőségének romlásával járhat. Abban az esetben azonban, ha e csokoládészeletek piacának szerkezete változatlan marad, vagyis a Kraft a Balaton szeletet egy tőle független versenytársnak értékesíti, fennmaradhat a verseny – áll a döntés indoklásában.
A Kraft Foods Global világszerte gyárt és értékesít csomagolt élelmiszereket és italokat, különösen különféle tejtermékeket, továbbá kávét, csokoládét, édességárut és kekszet. Az amerikai cég emellett az unió teljes területén, így hazánkban is értékesíti a Milka, a Cote d’Or, a Toblerone és a Suchard márkákat. A Danone kekszüzletága a csokoládé és édességáru tekintetében ugyanakkor kizárólag nemzeti márkanevek alatt értékesíti termékeit. Ilyen például Magyarországon a Balaton szelet, Belgiumban a Cha-cha, Csehországban és Szlovákiában a Tatranky, Horalky és a Fidorka.
Halbritter Mátyás, az Édességgyártók Szövetségének elnöke üdvözölte a versenyhatósági döntést. Mint fogalmazott, igen fontos kérdésben született határozat, ami valóban a fogyasztók érdekeit szolgálja azzal, hogy az elméletileg elhárította annak a lehetőségét, hogy a Balaton szelet gyártását üzleti okok miatt megszüntessék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.