A tömeg majd kidühöngi magát, aztán felszívódik, különösen mert már hideg van – így ítélte meg a helyzetet Mihail Szaakasvili grúz elnök a Novaja Gazeta orosz lapnak még a hét végén adott interjúban. A tömeg azonban nem szívódott fel, tegnap is kisebb zavargások voltak Grúziában a rendkívüli állapot bevezetése ellenére. Szaakasvili ezért az ellenzékre utalva tegnap bejelentette: „Úgy döntöttem, s azt javaslom, hogy január 5-én legyen az elnökválasztás. (…) Önök előre hozott választást akartak, s most még korábbit kapnak.”
Ismeretes, Szaakasvili szerdán rendkívüli állapotot hirdetett a múlt héten kezdődött kormányellenes tüntetések leverése után. A rendkívüli állapot elsősorban a tüntetések és sztrájkok tilalmát jelenti, valamint azt, hogy korlátozzák a sajtó információhoz jutását és a hírek terjesztésének lehetőségét.
Oroszország eközben nemkívánatos személynek minősített három grúz diplomatát, válaszul arra, hogy Tbiliszi korábban orosz diplomatákat utasított ki Grúziából. Borisz Grizlov, az orosz duma elnöke azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy gyűlölködést szít Oroszország és Grúzia között. „Úgy gondolom, hogy mindez az amerikai titkosszolgálatok irányításával történt” – kommentálta az orosz alsóház elnöke, hogy Mihail Szaakasvili előző nap azzal vádolta Moszkvát: az orosz titkosszolgálatok magas rangú tisztségviselőinek közük volt a tbiliszi zavargásokhoz.
Az Európa Tanács képviseletében Grúziába utazott tegnap Eörsi Mátyás, hogy tárgyalást folytasson Szaakasvilivel és az ellenzék vezetőivel. Aggodalmát fejezte ki Haraszti Miklós, az EBESZ sajtószabadság-képviselője is a legnézettebb grúz tévéállomás, az Imedi televízió adásának felfüggesztése miatt.
Seremet Sándor: Jermak és Zelenszkij között jelentős az összhang
