Elveszett örökbefogadottak

Munkatársunktól
2007. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csád fővárosában, N’Djamenában állítják a törvény elé a 103 csádi gyermek Franciaországba szállítását szervező 17 európai és két csádi vádlottat, akiket túszejtéssel és embercsempészettel vádolnak a helyi hatóságok. Az őrizetbe vettek között három francia újságíró is van. Mint ismert, a csádi hatóságok azután tartóztatták le őket, hogy a Zoé Bárkája nevű francia humanitárius szervezet 103, állítólag a szudáni Dárfúrból származó árva gyermeket adoptáltattak volna Európában. A francia szervezetet túszejtéssel és embercsempészettel vádolják, miután a Nemzetközi Vöröskereszt cáfolta, hogy a gyermekek nagy része árva lenne vagy hogy Dárfúrban élt volna. A France 2 francia közszolgálati televíziónak nyilatkozó csádi szülők azt mondták: azért adták oda gyermekeket a franciáknak, mert állításuk szerint a kelet-csádi Abéchében felállított iskolába vitték volna őket. Egy francia házaspár ezzel párhuzamosan feljelentést tett a kereset szerint szektás módszerekkel operáló szervezet ellen. Miután a pár 2400 eurót befizetett az egyesület számlájára, arról értesítették, hogy mégsem került a kiválasztott családok közé, amelyek szudáni gyermekeket fogadhatnak be. Azt állítják, hogy a Zoé Bárkája kezdettől hazudott nekik, és pszichológiai nyomást gyakorolt rájuk, hogy ne csináljanak botrányt. A Le Parisien francia lap szerint a szervezet korábban azt állította, befogadóközpontot akar létrehozni a magukra maradt gyerekek számára.
A botrányt Csád-szerte tiltakozó megmozdulások követték. A tömeg a rabszolga-kereskedelemre utaló felkiáltásokkal ítélte el a Nyugatot, a botrány miatt pedig Idriss Déby, Csád elnöke is hasonló húrokat pengetett, amikor azt állította, a gyermekek pedofilok áldozataiként kerültek volna.
Az elnök előtt most kiváló manőverezési lehetőség nyílik abban az egyébként nagyon szűk mozgástérben, amely Franciaország és a távozását követelő ellenzéke között húzódik. Nem valószínű, hogy Déby kockáztatja Párizs és N’Djamena jó szövetségesi viszonyát. Az elnök ugyanis Párizs oltalmazó égisze alatt hajtotta végre 1990-es államcsínyét, és azóta is szüksége van a Csádba vezényelt francia haderőre, amely nélkül aligha tarthatná kordában az országot szabdaló polgárháborút. Célja valószínűleg csak az, hogy a sanyarú emberi jogi helyzet miatt régóta aggályaikat hangoztató jogvédő szervezetek szavahihetőségét állítsa pellengérre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.