Az ENSZ hetvenkét tagállama támogatja, hogy a világszervezet nagygyűlése a halálbüntetések végrehajtásának felfüggesztését sürgető határozatot fogadjon el – közölték diplomaták a Reuters tudósítójával. Eddig két hasonló javaslat bukott meg (az első 1994-ben, a második 1999-ben), az Egyesült Államok nyomására.
Ismeretes, több amerikai szövetségi állam is alkalmazza a legsúlyosabb büntetési nemet, a legtöbb kivégzést Texasban hajtják végre. Egyelőre a kezdeményezők szándéka az ítéletek végrehajtásának moratóriuma, amelyről várhatóan még ebben a hónapban dönt a közgyűlés emberi jogi bizottsága. A javaslat támogatói között van az Európai Unió (EU) huszonhét tagállama, így hazánk is.
A tervezet indokolása szerint a halálbüntetés aláaknázza az emberi méltóságot, miközben nincs arra bizonyíték, hogy a bűnözőket visszatartaná cselekményeik elkövetésétől.
Ezenkívül szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a jogi eljárások esetleges hibái ennél a büntetési nemnél visszafordíthatatlanok. A korszerű nyomozati módszerek, mint például a DNS-vizsgálatok elterjedése óta ugyanis több alkalommal utólag derült ki, hogy a bűncselekményt nem az követte el, akit kivégeztek miatta.
Az Amnesty International emberi jogi szervezet adatai szerint egyre kevesebb a kivégzés a világ országaiban: 2005-ben 2148-at, tavaly pedig már csak 1591-et dokumentáltak. Csökken a halálbüntetést végrehajtó államok száma is, de hatvankilenc még mindig alkalmazza. Legutóbb Szaúd-Arábiában hajtottak végre ilyen ítéletet, szerdán öt férfit fejeztek le nyilvánosan.
Elgondolkodtató...
