A szálka és a gerenda. November 6-án ezzel a címmel publicisztika jelent meg a Népszavában, amelyre november 13-án A filozófus csasztuskája című írásában Joó István a Magyar Nemzetben mint igaz keresztény reagált. Mindezek után úgy éreztem, kötelességem zsidó emberként megszólalnom. A Népszava cikke az elmúlt év eseményei alapján a „szélsőségek időszakát” bíráló Tiszántúli Református Egyházkerület püspökét, Bölcskei Gusztávot kritizálja, hogy miért nem olyan vehemens inkább a zsidók védelmében, őértük miért nem áll ki?
Olvasom, és zsidóként szégyellem magam. Mert a szerzője zsidó emberként annak az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemnek a professzora, amelynek rektora kedves testvéremnek és barátomnak nevezte pár éve Debrecenben Bölcskei Gusztáv urat azon a konferencián, ahol a református püspök bejelentette, hogy a Mazsihisz és egyháza közös tudományos és oktatási megállapodást kötött. Szintén ennek az intézménynek a rektora volt több esetben díszvendége a Debreceni Református Hittudományi Egyetemnek, sőt felkért előadója is. Szégyellem magam. Nem magam miatt, csak mint zsidó. Mert mit mond a Tóra: „szeresd felebarátodat, mint tenmagadat”. Ez a parancs a cikkben fájdalmasan sérült. Ki is Bölcskei Gusztáv püspök? Tolerancia-díjas, bár a díjat a Debreceni Zsidó Hitközség adta, jogosságát soha senki nem vitatta. Egy ember, aki Izrael állam függetlenségi ünnepén a Mazsihisz Síp utcai épületében vendégként az Örökkévaló áldását kérte a zsidó népre, s kifejezte elhivatottságát a zsidóság mellett. Miért nem szólalt meg? Csak figyelni kellett volna. Mert elhatárolódott a jöttment kifejezésen. Amikor megjelent a zsidóellenes, úgynevezett Bácsfi Diána-ügy, a történelmi egyházak nevében petíciót olvasott be a médiumokba, hogy az antiszemitizmus a kereszténység elleni bűntett és elítélendő. Bölcskei és a zsidóság viszonya mérhető ezen? Kérdés lehet ez?
Debrecenben évek óta rendeznek Jeruzsálemet bemutató kiállítást, bemutatkozott a Bécsi Zsidó Múzeum holografikus tárlattal. És hol? A debreceni református Nagytemplomban. Tudják, ki a püspöke? Bölcskei Gusztáv úr. Mellesleg Debrecenben működik Magyar–Izraeli Baráti Társaság, amelynek egyik alelnöke református lelkész. Tudják, melyik egyház ez? Ahol a püspök Bölcskei Gusztáv. Szálka és gerenda. Elgondolkodtató. Talán a szálkától nem látszik a tolerancia gerendája. Szégyellem magam zsidóként a cikk miatt. Mert elvárjuk a társadalom filoszemitizmusát, és bántunk. S bár nem az én tisztem, halkan elnézést kérek. Talán egyszer más is megteszi.
Mint tíz éven át a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke, közelről ismertem és ismerem Bölcskei Gusztáv urat, és tudom, hogy a zsidósághoz való viszonyát nem egy téves cikk, hanem a hite alakítja.
Weisz Péter, Debrecen
Észak-Korea: Irán mellett állunk, ha megszegik a tűzszünetet
