Kiállás a püspök védelmében

Olvasónktól
2007. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szálka és a gerenda. November 6-án ezzel a címmel publicisztika jelent meg a Népszavában, amelyre november 13-án A filozófus csasztuskája című írásában Joó István a Magyar Nemzetben mint igaz keresztény reagált. Mindezek után úgy éreztem, kötelességem zsidó emberként megszólalnom. A Népszava cikke az elmúlt év eseményei alapján a „szélsőségek időszakát” bíráló Tiszántúli Református Egyházkerület püspökét, Bölcskei Gusztávot kritizálja, hogy miért nem olyan vehemens inkább a zsidók védelmében, őértük miért nem áll ki?
Olvasom, és zsidóként szégyellem magam. Mert a szerzője zsidó emberként annak az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemnek a professzora, amelynek rektora kedves testvéremnek és barátomnak nevezte pár éve Debrecenben Bölcskei Gusztáv urat azon a konferencián, ahol a református püspök bejelentette, hogy a Mazsihisz és egyháza közös tudományos és oktatási megállapodást kötött. Szintén ennek az intézménynek a rektora volt több esetben díszvendége a Debreceni Református Hittudományi Egyetemnek, sőt felkért előadója is. Szégyellem magam. Nem magam miatt, csak mint zsidó. Mert mit mond a Tóra: „szeresd felebarátodat, mint tenmagadat”. Ez a parancs a cikkben fájdalmasan sérült. Ki is Bölcskei Gusztáv püspök? Tolerancia-díjas, bár a díjat a Debreceni Zsidó Hitközség adta, jogosságát soha senki nem vitatta. Egy ember, aki Izrael állam függetlenségi ünnepén a Mazsihisz Síp utcai épületében vendégként az Örökkévaló áldását kérte a zsidó népre, s kifejezte elhivatottságát a zsidóság mellett. Miért nem szólalt meg? Csak figyelni kellett volna. Mert elhatárolódott a jöttment kifejezésen. Amikor megjelent a zsidóellenes, úgynevezett Bácsfi Diána-ügy, a történelmi egyházak nevében petíciót olvasott be a médiumokba, hogy az antiszemitizmus a kereszténység elleni bűntett és elítélendő. Bölcskei és a zsidóság viszonya mérhető ezen? Kérdés lehet ez?
Debrecenben évek óta rendeznek Jeruzsálemet bemutató kiállítást, bemutatkozott a Bécsi Zsidó Múzeum holografikus tárlattal. És hol? A debreceni református Nagytemplomban. Tudják, ki a püspöke? Bölcskei Gusztáv úr. Mellesleg Debrecenben működik Magyar–Izraeli Baráti Társaság, amelynek egyik alelnöke református lelkész. Tudják, melyik egyház ez? Ahol a püspök Bölcskei Gusztáv. Szálka és gerenda. Elgondolkodtató. Talán a szálkától nem látszik a tolerancia gerendája. Szégyellem magam zsidóként a cikk miatt. Mert elvárjuk a társadalom filoszemitizmusát, és bántunk. S bár nem az én tisztem, halkan elnézést kérek. Talán egyszer más is megteszi.
Mint tíz éven át a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke, közelről ismertem és ismerem Bölcskei Gusztáv urat, és tudom, hogy a zsidósághoz való viszonyát nem egy téves cikk, hanem a hite alakítja.
Weisz Péter, Debrecen

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.