Megbukott a regionális terv

Az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata nélkül a megyei közigazgatási hivatalokat nem lehet regionális szervezetté alakítani – így határozott kedden az Alkotmánybíróság. A bírák jövő év június 30-ig adtak időt a jogalkotóknak arra, hogy a megsemmisített jogszabályok helyett újat alkossanak.

2007. 11. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koalíciós többség tavaly az ellenzéki képviselők egyetértésének megszerzése nélkül határozott a megyei közigazgatási hivatalok átszervezéséről. A kistérségekről szóló törvényben módosította az önkormányzati törvényt, s az új passzussal felhatalmazta a kormányt, hogy régiókba vonja össze a megyék közigazgatási hivatalait. Az új jogszabályok alapján ez év január elsejével hét regionális közigazgatási hivatalt hoztak létre. A megyei hivatalok vezetőinek menesztése után a kormány áprilisban állított vezetőket a regionális hivatalok élére.
Az Alkotmánybíróság (AB) keddi határozatából ítélve a hivatalokat most újra át kell szervezni, s jövő év június 30-ig vissza kell állítani a megyei közigazgatási hivatalokat. Előtte természetesen meg kell hozni a most megsemmisített törvény és kormányrendelet pótlását szolgáló alkotmányos rendelkezéseket. A megyei közigazgatási hivatalok viszszaállítása csak akkor lenne elkerülhető, ha a jövő év közepéig a kormányzati többség egyetértésre jutna az ellenzéki pártokkal arról, hogy a megyei hivatalok helyébe regionális közigazgatási hivatalok léphetnek. Erre kevés az esély, hiszen szinte lehetetlen elképzelni, hogy a Fidesz az elkövetkező hónapokban hozzájárul ahhoz, hogy a megyékből most már szabályszerűen kiszorítsák a közigazgatás központjait. A kormányzat eddig semmilyen lépést nem tett a kompromisszum érdekében.
Az Alkotmánybíróság határozata értelmében a közigazgatási hivatalokról azért kell kétharmados többséggel dönteni, mert ezek a fórumok az önkormányzati alapjogok lényegét érintik, hiszen ellátják a megyei önkormányzatok működése felett a törvényességi felügyeletet. Az önkormányzati jogkörök szabályozása pedig mindenkor minősített többséget igényel. Az indoklás szerint a minősített többség nem egyszerűen a törvényalkotási eljárás formai előírása, hanem olyan alkotmányos garancia, amelynek lényeges tartalma az országgyűlési képviselők közötti széles körű egyetértés.
A megyei szervezeti rendszer visszaállítása bizonyára újabb összegekbe kerül majd. Erről a következő hónapokban várhatóan előterjesztést tesz a Bajnai Gordon által vezetett Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.