„Mindszenty országa”

Kozma Imre irgalmas rendi szerzetes, a Máltai Szeretetszolgálat elnöke és Tunyogi Csapó Gábor író, az ’56-os emigráció nevezetes lapja, a hajdani Nemzetőr munkatársa vehette át a Mindszenty-emlékérmet Lezsák Sándor parlamenti alelnöktől, a Mindszenty József Alapítvány ügyvezető elnökétől tegnap az Országházban. A díjazottakkal életútjukról beszélgettünk.

Joó István
2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezsák Sándor (Fidesz) parlamenti alelnök az átadóünnepségen a hazáról úgy szólt, mint amely reményei szerint mindinkább Mindszenty Magyarországa lesz. Lapunknak a Mindszenty-érem egyik új tulajdonosa, Kozma Imre atya elmondta, a Szigetközben nevelkedett, ahová annak idején olyan papokat száműztek, akik az 1948-ban bebörtönzött és 1956-ban kiszabadított Mindszenty József hercegprímás híveinek számítottak. Kozma Imrének már első őrhelyén – 1963–65 között káplán volt Dorogon – nagyon kritikusan nézték a tevékenységét, mivel fél év alatt meghússzorozódott a templomba járók száma. A lelkipásztor büszke arra, hogy ő volt az első budapesti plébános – 1977-től –, aki nem számított békepapnak. A Mindszenty Alapítvány 1990-ben Kozma Imrét kérte meg, hogy a hercegprímás hamvainak hazaszállításával kapcsolatos eseményeket szervezze meg. Tervei szerint a bíboros fő életállomásainak helyszínén, Szombathelyen, Győrben, Zalaegerszegen, Budapesten és Esztergomban egyaránt ünnepség lett volna Mindszenty hamvainak odaérkezésekor, de – amint Imre atya megjegyezte – „Paskai László akkori esztergomi érsek úgy gondolta, hogy ne így történjék.”
A Mindszenty Alapítvány 2004 óta kiosztott másik emlékérmét Tunyogi Csapó Gábor hazatelepült emigráns író kapta, aki a kezdetektől az 1956-os magyar emigráció lapja, a Nemzetőr munkatársa volt. Az eredeti – bécsi, majd müncheni szerkesztésű – Nemzetőr évtizedekig öt nyelven jelent meg, hogy a nagyvilág közvéleményét is tájékoztassa a magyar ’56 ügyéről. Tunyogi Csapó Gábor lapunknak elmondta: részt vett a forradalom és szabadságharc szegedi eseményeiben, november 4. után fő szervezője volt a röpcédulaosztásoknak. Odakint a hetvenes évek elején ő szervezte Mindszenty kölni, esseni és bonni látogatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.