Súlyos kritika a pécsi vezetésnek

Bóka Máté Ciprián
2007. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pécs hosszú távú fejlesztési stratégiájáról tárgyalt a napokban az önkormányzat. A független tanácsadó cég által készített közel hétszáz oldalas elemzés súlyos problémákat tár fel a baranyai megyeszékhely infrastrukturális hiányosságairól, az évek óta tartó elvándorlásról, a térségi szerepvállalásról és a helyi politikáról. Az anyagból az is kiderül, annak idején a döntéshozók nem számoltak azzal, hogy Pécs fejlődési üteme hoszszú időre lelassulhat, miután az észak–déli nemzetközi közlekedési folyosó, az M6-os autópálya nem érinti a várost, ahhoz csak egy bekötéssel kapcsolódik majd.
Pécs gazdasági pozíciójáról szólva megemlítik, hogy a hagyományos nehézipar megszűnésével a várost elkerülték a befektetők. Részben a közlekedési helyzetnek tudható be – áll az elemzésben –, hogy a dél-dunántúli régióban gyenge a gazdasági és politikai együttműködés, de a felesleges rivalizálásnak is köszönhető – a Pécs és Kaposvár közötti ellentétet említik –, hogy a város és régió is veszített lobbierejéből, kormányzati befolyásából. Pécsnek nincs kisugárzása a régióra, s elapadtak a gazdasági fejlesztés energiái is. A fentiek mellé társul az a demográfiai probléma: kiugróan magas a régióból elvándorlók száma. Az elmúlt húsz évben csak Miskolc előzte meg Pécset a népességfogyás tekintetében. Utóbbi hátterében viszont nemcsak a jól ismert országos trend állhat, hanem az is, hogy a diplomás, szakképzett fiatalok is nagy számban hagyják el a várost.
A tanácsadó cég kitér a közüzemi szolgáltatásokra is. Ezzel kapcsolatban leszögezi, a díjmegállapítások nem csupán a kereslet és kínálat egyensúlyán, de a politikai ciklusok által befolyásolt érdekeken is alapulnak. Az elemzők szerint ha a közszolgáltatások területén költségvetési okokból újabb megszorításokat hajt végre Pécs, akkor a jelenlegi gazdasági állapot súlyos krízishelyzetbe is torkollhat.
Az anyag arra figyelmeztet, hogy a városvezetés döntéshozatali mechanizmusa a politikai többség akaratára épül, kevés a konszenzus. A helyi politikai életnek sürgősen változnia kell, különben veszélybe kerülhet a kulturális főváros program is.
Révész Mária, a Fidesz városi frakcióvezetője szerint csak abban az esetben van értelme a munkának, ha a városvezetés képes a problémákkal szembenézni, és egy megoldási programot kialakítani. Tasnádi Péter MSZP-s polgármester szerint azonban a készülő stratégia évekre előre megszabja majd a közgyűlés munkáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.