A kereskedők miatt drágul a fenyő?

Dénes Zoltán
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Becslések szerint hazánkban évente 1,5-2 millió karácsonyfának való fenyő talál gazdára az ünnepek idején. Hogy mennyit fizetünk a tűlevelűért, azt nagyban befolyásolja, hol vásároljuk meg. Egyáltalán nem mindegy, hogy vidéken vagy Budapesten, illetve közvetlenül a termelőtől vagy kereskedőn keresztül jutunk hozzá. Miközben a sajtónak a kereskedők 40-50 százalékos drágulásról számoltak be az elmúlt napokban, a lapunknak nyilatkozó erdészetek vezetői fajtától függően legfeljebb 10-15 százalékos áremelkedést valószínűsítettek. – Természetesen a kereskedők ettől még annyit kérhetnek a fáért, amennyi a gyakran nem létező számlatömbjükre ráfér – tették hozzá.
Az idén várhatóan öt-hatezer fenyőfát piacra dobó Zalaerdő Zrt. termelési igazgatója, Bodor György arról számolt be, hogy az erdészet a vevők körében továbbra is legnépszerűbb lucfenyő méterét 400–500 forintért adják át a kereskedőknek, a szintén keresett duglászfenyőt 800–1000 forintért, a kaukázusi jegenyefenyőt pedig 1600–1800 forintért kínálják. Mint mondta, nem tartja elképzelhetetlennek, hogy például a tartósabb kaukázusi fajta a piacon már öt-hatezer forintért kapható, vagyis látható, hogy a kereskedők nagy árréssel dolgoznak e területen is. A piaci árakat egyébként azért is nehéz meghatározni, mert a nagytermelők helyét az utóbbi években egyre inkább átvették a kisebb magán- termelők, akik a divatot igyekeznek követni, s így gyakori a túlkínálat egyes fajtákból, vagy éppen hiány alakul ki – idén éppen lucfenyőből.
Az egyik legnagyobb hazai fenyőfatermelő, a Káli Csemetekert vezetője, Kliegl Béla szerint a lucfenyő kereskedelmi ára idén méterenként 1500-1600 forintra, az ezüstfenyőé 2000-2500 forintra, a duglászfenyőé pedig 2200-2500 forintra emelkedik. Mint mondta, ez a tavalyi árakhoz képest 10-15 százalékos áremelkedésnek felel meg. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a kereskedők a fővárosban már jócskán efölé is emelhetik áraikat. Egyébként a hazai fenyőfakereslet legnagyobb részét főként dán importból fedezzük, és egyre népszerűbb a dán normand, amelyet méterenként négy-ötezer forintért árulnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.