A pécsi szocialista–szabad demokrata koalíció úgy gondolja, hogy a város életét az elkövetkezendő húsz évre meghatározó EKF-program egyik legfontosabb, a beruházások megvalósíthatóságáról szóló tanulmányának tartalmát egyelőre csak néhány „kiválasztott” ismerheti meg, így az anyagot tegnap zárt ülésen tárgyalta a pécsi testület. Az pedig még inkább különös, hogy a közgyűlésen a képviselők nem a teljes, több ezer oldalas anyagról, hanem annak csak egy kivonatáról dönthettek.
A kulturális bizottság szocialista elnöke, Kunszt Márta azzal védekezett, hogy a nyilvánosság kizárására azért volt szükség, mert az ülésen elhangzottak sérthetik az önkormányzat gazdasági érdekeit. Szerinte nem tanácsos a kiírandó közbeszerzési eljárások előtt nyilvánosságra hozni azt, hogy menynyit is szánnak az egyes projektekre, hiszen több lehetőség is körvonalazódik.
Révész Mária, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője elismerte, egyes részmunkák fedezete is szerepel a tanulmányban, de a közgyűlési tárgyalás nem erre irányult, hanem arra, hogy kiderüljön, valóban fenntarthatók-e, megépíthetők-e a projektek. Szerinte az oldalanként közel százezer forintért elkészített munka eredményét a városlakóknak is joguk van megismerni. Az oppozíció úgy véli, a titkosítás a kulturális főváros szellemiségének megcsúfolása, a módszer pedig ellentmond az unió egyik legfontosabb iránymutatásának, az átláthatóság elvének. Ezért kezdeményezik, hogy napokon belül hozzák nyilvánosságra legalább a több ezer oldalas tanulmány kivonatát.
Az EKF körül tehát továbbra sem csendesedik a vihar, a városvezetés azonban optimista. A szocialista polgármester, Tasnádi Péter ülés előtti nyilatkozatában újra kijelentette, minden projekttel elkészülnek 2010-re a „jajgató kórus nagy csodálkozása közepette”. A városvezető arra nem utalt, hogy az általa emlegetett „jajgató kórus” tagja lehet párttársa, a kulturális tárca vezetője, Hiller István is. A miniszter ugyanis szerdai, éves meghallgatásán az illetékes parlamenti bizottság előtt ismételten aggodalmát fejezte ki a pécsi program miatt. Az MTI szerint Hiller azt mondta, hogy a nagy sajtónyilvánosságot kapott személyi változássorozat „mértékében és az eltelt időt tekintve sem tesz jót a programnak”.

„Nincs miért megsértődni” – kolléganője adta meg a kegyelemdöfést Aranyosi Péternek