A tekintély göncei

Csontos János
2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Honnan van bennetek ez a mérhetetlen tekintélytisztelet? – tette fel a kérdést tucatnyi éve egy tévés sajtóklub után egy liberális kolléganő a Magyar Televízió lépcsőjén. Történt ez azt követően, hogy SZDSZ-es berkekből felröppent egy iromány, amelyet először ravaszul a Magyar Nemzetben igyekeztek elsütni: hogy a miniszterelnök Horn Gyula alkoholista, ezért alkalmatlan kormányfőnek. Én meg azt képviseltem a tévében, hogy egy miniszterelnököt elsősorban a kormányzása alapján, s nem egyéb szempontok szerint kell megítélni: Horn nem a feltételezett szenvedélybetegsége miatt alkalmatlan az ország vezetésére, hanem a múltja meg a jelene miatt. (Még nem ismertük a gyurcsányi mélypontot.) A vita során a közjogi méltóság mivoltára is célzást tettem – nyilván ezért lettem olyan mérhetetlenül tekintélytisztelő.
Mindez most annak kapcsán ötlött fel bennem, hogy egyik múlt heti publicisztikám (A nyilvánosság titkai) elképesztő vihart kavart a Népszava szerkesztőségében: hatnapos késéssel két újságoldalt is szenteltek egy általam felidézett eseménynek. A cérna amiatt szakadt el, mert Fábry Sándor publikum előtt elhangzott kérdését („Vajon Bibóra dolgozott-e Göncz Árpád?”) egyfajta blaszfémiaként értelmezték. A kartács javát Fábry kapta, de nem kíméltek engem sem: többek között vezércikkben „tüllfinom sémiellenes intonációval” rágalmaztak meg. Nem tudni, hogy került a csizma az asztalra, de nem is érdekes. Mindig sejtettem, hogy a Népszavánál nemcsak úriemberek dolgoznak. Akit érdekelnek a zaftos részletek, elolvashatja a www.mno.hu portálra írott jegyzetemben – én itt most inkább az utórezgésekkel foglalkoznék. Az alapkérdés – hogy ismerjük-e a történelmünket – a legközérdekűbbek közül való. Göncz múltjában vannak fehér foltok, racionálisan megmagyarázhatatlan elemek, amelyek megérdemelnék a tisztázást, a nyilvánosságot. Sajnos e tekintetben édeskevés a Népszava által megszólaltatott Mécs Imre szava, aki „1956 után egy zárkában ült a volt köztársasági elnökkel, és ha valahol, hát ott mindenkiről kiderült az igazság. Tudták azt is, ki volt a börtönben besúgó. Göncz Árpád a cellában sem tört meg, besúgásra képtelen lett volna.” Mécs a saját esetét hozza fel párhuzamként: „ha besúgó lett volna, nem bízzák rá a politikusok érintettségét vizsgáló, róla elnevezett Mécs-bizottság vezetését”. Ami nem túl erős érv, hiszen a pufajkás Horn meg a KGB-üldöző III/II-es Medgyessy egyaránt átment a C típusú átvilágításon. A Népszava elárulja: Mécs az említett testület tagjaként zárolt iratokba is betekinthetett, és ismét meggyőződhetett arról, amit már tudott: Göncz Árpád soha nem volt ügynök. Vagyis létezik egy olyan lista, amelyen a nem besúgók szerepelnek. Esetleg van egy papír arról, hogy Göncz mi nem volt soha. S ezt kéne becsszóra elhinnünk Mécsnek.
Kőszeg Ferenc szerint „az ügynöközés azért lehetséges, mert az állambiztonsági iratok jelentős részéhez ma sem lehet hozzáférni: az iratokat éppen azok őrzik, akik előállították őket”. Kik ők? Kenedi, Mécs és társai, a nagy betekintők? Kőszeg szerint „Krassó György számos elítélt társáról állította, hogy a börtönben besúgók voltak”, Göncz Árpádról azonban Kőszeg egyetlen rossz szót sem hallott tőle. Lám, itt a cáfolhatatlan bizonyíték – milyen kár, hogy az orákulum Krassót már nem tudjuk megkérdezni; miként Bibót sem. A kedvencem azonban Kis János, az SZDSZ alapító elnöke: „Várom a napot, amikor egy jobboldali tekintély végre rászól a magyar Chávezek valamelyikére: miért nem hallgatsz el már?” Csak tudnám, honnan van bennük ez a mérhetetlen tekintélytisztelet?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.