Mind az idei, mind a jövő évre vonatkozóan szinte minden makrogazdasági előrejelzését negatív irányba módosította a Kopint–Tárki Zrt. – derül ki a gazdaságkutató intézet tegnap kiadott jelentéséből. Az idei gazdasági növekedést a korábbi két százalékról másfélre rontotta a Kopint–Tárki, mivel a megszorítások kedvezőtlen hatásai jelentősen meghaladják a várakozásokat. Az igen alacsony GDP-bővülés jövőre is csak enyhe javulást mutat majd: ennek oka is elsősorban az idei mélyponthoz történő viszonyítás lesz.
A Kopint–Tárki kimutatásai szerint az alacsony növekedés mögött a mezőgazdasági termelés 10–15 százalékos visszaesése és az építőipar látványos zsugorodása áll, de számottevő volt az oktatás és az egészségügy hozzáadott értékének csökkenése is. A legnagyobb gond, hogy a növekedési ütem visszaesése nemcsak a kiigazítási program által közvetlenül érintett ágazatokat érintette, hanem jóval többet, s „szinte minden szektor értékesítési lehetőségeire rányomta a bélyegét”.
– A fogyasztás csökkenése egész termelői, feldolgozói, beszállítói láncolatok és az ezeket kiszolgáló ágazatok zsugorodását váltotta ki – fogalmaz a tanulmány, amely leszögezi, éppen e folyamatok járulnak hozzá a jövő évi növekedési előrejelzés lefelé, 2,5 százalékra történő módosításához.
A fogyasztás mellett – melynek csökkenését a Tárki idén 1,8 százalékra teszi – a beruházások is „kiábrándítóan alakultak”, főleg az állami beruházások több mint 20 százalékos zuhanása miatt. A tanulmány hangsúlyozza: különösen aggasztó, hogy már a vállalkozások beruházásai is csökkenésbe fordultak, s jövőre is csak minimális javulás várható ezen a téren. A nettó reálkeresetek alakulását illetően a Tárki 2007-re 4,2 százalékos csökkenést, jövőre pedig mindössze félszázaléknyi növekedést jósol. Ez a kedvezőtlen hatás 2008-ban jobban fog érvényesülni. Az államháztartás hiányát az idén 4,1 milliárd euróra, jövőre 3,9 milliárdra becsüli a kutatóintézet, amely szerint a kamatfizetés 2007-ben ezermilliárd forint körül alakul.
A Kopint–Tárki arra számít, hogy 2007-ben az államháztartás GDP-arányos eredményszemléletű hiánya az idén 6,4 százalék lesz, jövőre pedig 4 százalék, az infláció ugyanakkor az idén a vártnál magasabb, 8 százalékos lesz.
Kemény Dénes: Szarvaskolbász Fergusonnak, elutasított ajánlat a Beckham-mezért
