Botrány Pécsett: újabb EKF-igazgató távozik

Immáron az ötödik vezető távozik Pécsről, az Európa kulturális fővárosa (EKF) program éléről. Az egykori pályázatírók közül először Takáts József jelentette be lemondását, őt követte fél esztendő múlva, ez év elején Taróssy István. Alig néhány hónap munka után az építészeti igazgatónak, Freivogel Gábornak kellett mennie. A nyár elején Kiss Tibor, a szintén csupán néhány hónapig regnáló általános igazgató adta be lemondását, Méhes Márton művészeti igazgató pedig tegnap jelentette be, hogy távozik.

Bóka Máté Ciprián
2007. 12. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Durvul a helyzet Pécsett – igaz, már tavaly nyáron gyűltek a viharfelhők az EKF felett, amikor júniusban lemondott Takáts József, akire tulajdonképpen mint a pályázat szellemi atyjára tekintett mindenki. Ő azzal indokolta távozását, hogy a város vezetése nem akarja kiengedni a kezéből a szakmai döntéseket, bizalmatlan a civilekkel, a szakmával szemben, a kritikákat pedig nem hallja meg.
Fél évvel később felmondott Tarróssy István is, aki szintén az egyik legismertebb résztvevője volt a nyertes pályázatot kidolgozó csapatnak. Ő akkor azt mondta, azért áll fel, mert az irányítási struktúrában nincsenek tisztázva a felelősségek és a kompetenciák. Ráadásul egy olyan szereplő, a Hungarofest Kht. is belépett a lebonyolításba, amely teljesen független Pécstől, viszont közvetlen kormányzati irányítás alatt áll (ez a cég köthet majd meg minden programszerződést 2006 és 2010 között).
Nem sokkal később új irányító testület állt fel, amelynek élére Kiss Tibor, a helyi kommunális cég vezetője került – mellé Méhes Mártont kérték fel művészeti vezetőnek, míg Freivogel Gábor lett az építészeti vezető.
A nyáron újabb fordulat következett: Kiss alig fél év után távozott posztjáról, sokak számára alig hihető módon túlzott elfoglaltságával indokolva lépését. A hulladékgazdálkodási igazgató akkor úgy fogalmazott, mostantól olyan vezetőre van szükség, aki a kormányzati és önkormányzati szereplők közötti kapcsolat további erősítésében, koordinációjában vállalhat nagyobb szerepet.
A szervezet azonban, amelyet Kiss látni szeretett volna, nem sokkal később már bomlásnak is indult.
A távozók sorába az építészeti igazgató is belépett: Freivogel Gábor székét egy holland lapban megjelent néhány kritikus mondata borította fel: ő ott úgy nyilatkozott, hogy „az ész évekkel ezelőtt elhagyta már a várost”, illetve hogy „a város vezetése egy rémálom”.
Az ügy következménye az lett, hogy az építészeti igazgatói státust megszüntették, helyette egy szakmai bizottságot állítottak fel. A megüresedett általános igazgatói posztra Tasnádi Péter polgármester javaslatára Mészáros András, az egyik dohányipari nagyvállalat kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója került.
Mészáros már érkezésekor bírálta a művészeti igazgató, Méhes Márton tevékenységét, mondván, nem ért egyet azzal, ahogyan a direktor az EKF kulturális szakértői szervezeteit – tegyük hozzá, még az ő érkezése előtt – összeállította.
Időközben Mészáros a város alpolgármesterével, Gonda Tiborral is összerúgta a port: Gonda ugyanis kérdőre vonta őt, többek között a kht. működésével és az általa kiosztott fizetések indokolatlanul magas voltával kapcsolatban.
Közben egyre nőtt a feszültség közte és Méhes között, így már nem is keltett meglepetést az a javaslata, amellyel a művészeti igazgató hatásköreit szerette volna csonkítani. Két hete a Pécsi Közgyűlés Méhest minden olyan eszköztől megfosztotta, amelyekkel érdemben befolyásolni tudná a Pécs által az EKF művészeti és kulturális programjainak támogatására elkülönített keret felhasználását.
Méhes végül tegnap döntött úgy, hogy önként távozik posztjáról, indoklása szerint azért, mert a továbbiakban nem látja biztosítottnak a felelősségteljes, az eredeti céloknak megfelelő és magas színvonalú munka folytatását, ráadásul arra sem lát esélyt, hogy a helyzet a jövőben megváltozna. Nyilatkozatában kifejti, „az utóbbi hónapokban a város vezetői, illetve az EKF-program főigazgatója alapvetően és egyoldalúan megváltoztatták a város korábbi, kinevezésemkor egyértelműen képviselt szándékát – amelyet Brüsszelben és több nemzetközi szakember és tanácsadó is megerősített –, hogy a 2010-es programnak egy stratégiai tervezéssel, döntési jogkörökkel felruházott, kizárólag szakmai alapon és önállóan működő művészeti igazgatója legyen”.
A helyzet súlyosbodik azzal – teszi hozzá –, hogy a pécsi önkormányzati EKF-programkeretet még a 2008-as felvezető évre sem határozták meg, ezzel szemben a város vezetése december 3-ra már a 2009–11-es évek megújított koncepcióját szeretné megkapni a főigazgatótól – anélkül, hogy tudnák, milyen városi kerettel számolhatnak egyáltalán.
Világosan látszik, írja levele végén Méhes, hogy sem december 3-ra, sem december 15-re a kulturális koncepció felelősséggel nem hozható összhangba a beruházásokkal és azok fenntarthatósági kritériumával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.