Csekély bírság, tetemes károk

Félmillió forintos bírságot már kiszabott a második kerületi építési hatóság a Szemlő-hegyi-barlang feletti illegális építkezés ügyében, ezt megtette a környezetvédelmi felügyelőség is. Félő azonban, hogy a védett járatok felett zajló természetkárosításnak nem lesz majd igazi felelőse: a tulajdonos nem veszi át a kiküldött határozatot. A barlangászok még kutatnak a területen, vezetőjük szerint a hatóságok mulasztása is nagyban hozzájárul a természeti értékek pusztításához.

Berta Hajnal
2007. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg szünetel az építkezés azon a Szemlő-hegy feletti telken, amelyen még májusban kezdett engedély nélküli földmunkákat egy vállalkozó. A területen most barlangászok dolgoznak, hogy felmérjék, mekkora kárt okozott a barlangrendszerben több járat beszakadása. Adamkó Péter barlangszakértő kérdésünkre elmondta, a kutatások végén járnak, most éppen az egyik megnyitott járatot falazzák vissza, hogy megóvják a barlang gyógyító levegőjét. Egy másik járat ellenőrzését nehezítette, hogy a szomszédos telken építkezők legutóbb csak a segítségül hívott természetvédelmi őrök megjelenésekor engedték be őket a területre. Adamkó Péter szerint több fővárosi, barlang feletti építkezés ügyében is súlyos mulasztásokat követtek el a hatóságok, ezért kénytelen volt bírósághoz fordulni, hogy az esetek tisztázódjanak. Kiemelte a Malom-tó melletti, fokozottan védett járatok felett zajló építkezést, amire másodfokon is megadták az engedélyt. A szakértő biztos abban, hogy az új környezetvédelmi ombudsman ezekkel az ügyekkel kezdi majd a munkáját.
A Szemlő-hegyi, most éppen szünetelő munkálatok esetében az okoz gondot, hogy a telek tulajdonosa, illetve az építési fővállalkozó nem azonos. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek ahhoz, hogy a bíróságon is megálljon az ügy, újabb eljárást kellett kezdeményeznie – tudtuk meg a hatóság egyik munkatársától. Elmondta, hogy a tulajdoni lapon szereplő illető azt állítja: ő csak beruházó, nincs köze a kivitelezéshez. A bírságról szóló határozatot eddig nem vette át, ezért a felügyelőségnek ki kell várnia a másodszori kézbesítés eredményét, s csak azután tehetnek újabb lépéseket. A telek tulajdonosának az eljárásban azt kell majd tisztáznia, ki és milyen alapon építkezik a területen. Ha ezt nem tudja hitelt érdemlően megtenni, akkor ő vonható felelősségre az engedély nélkül megkezdett munkákért.
A kivitelező cég képviselőjét nehéz elcsípni, mert semmilyen hivatalos dokumentumon nem szerepel a neve, a munkásokat pedig eddig nem tudták kikérdezni, mert azonnal eltűntek, amint meglátták a felügyelőket. Az illegálisan elkészített betonalap lebontására, kármentesítésre viszont csak az építtetőt lehet kötelezni. Akkor lesz komoly baj, ha a tevékenységhez pusztán nevét adó tulajdonos eladja a félig kész házat, az új gazda pedig azzal védekezhet, hogy nem tudott a mulasztásokról. Egy biztos: használatbavételi és fennmaradási engedélyt nem kap majd az új épület, ezt az önkormányzat is garantálja. Hiába kísérleteznének például azzal, hogy kivárják a botrány elültét, majd csendben folytatják a munkát.
Szalai Tibor, a II. kerületi önkormányzat jegyzője kérdésünkre elmondta, műszaki ellenőreik folyamatosan figyelik a fejleményeket. Az építési hatóságnak eddig egyszer kellett és lehetett bírságolnia, a tulajdonosra a lehető legmagasabb, félmilliós büntetést rótták ki. A legfontosabb cél a természetkárosítás megszüntetése – fogalmazott a jegyző. Szerinte a tulajdonosnak nem „célszerű” azzal védekeznie, hogy tudta nélkül folytak a munkák, amikor nyilvánvalóan köze volt a dologhoz.
A környezetvédelmi tárca a rendőrségi eljárás lezárására vár, és ha a szakértők szerint a barlang megóvása szükségessé teszi, akkor kezdeményezi az illegálisan épített támfal elbontását – fejtette ki egy, a Szemlő-hegyi-barlangban november közepén tartott sajtótájékoztatón Fodor Gábor. A miniszter hangsúlyozta, a tárca minden, a környezetvédelmi érdeket sértő, illegális építkezés ügyében fellép majd azért, hogy az illetékes hatóság rendelje el az ingatlan bontását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.