Fekete évet zártak az építőcégek

Bodacz Péter
2007. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A feketemunkát, a lánctartozást, az irracionálisan alacsony árakat és a szakképzett munkaerő hiányát nevezte az építési ágazat súlyponti problémáinak az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke a szervezet tegnapi évzáró rendezvényén. Tolnay Tibor élesen bírálta a kormány szakpolitikáját, illetve annak hiányosságait. Mint fogalmazott, a kormány az építési ágazat kifehérítését, a korrupció visszaszorítását várja el úgy, hogy számos intézkedése éppen ellenkező hatást vált ki.
– Szakterületenként és munkakörönként kiszámoltuk, hogy milyen mértékű rezsiórabér szükséges ahhoz, hogy egy beruházás során ne merüljön fel a csalás lehetősége, ám ezt a felvetésünket teljes értetlenség fogadta. Emellett számottevően megnövekedtek az adminisztrációs feladatok és költségek is, ami szöges ellentétben áll Bajnai Gordon korábbi ígéretével, amely az ügymenet megkönnyítéséről szólt – fogalmazott az ÉVOSZ elnöke. Tolnay Tibor hozzátette: a közbeszerzési beruházásoknál a reális és nem a legalacsonyabb ajánlat elfogadásának gyakorlatát kérték a kormányzattól, illetve azt, hogy az unió más tagállamaihoz hasonlóan hazánkban is legyen kötelező munkanemenként, valamint anyagdíjbontásban elkészíteni az ajánlatokat.
Az építőipari lánctartozások kapcsán Tolnay Tibor arról számolt be, hogy az idén is jelentősen romlott a vállalkozások likviditási helyzete, tartozások tömege fagyott be a mind gyakoribb felszámolások következtében. – Különösen a közbeszerzési piacon jellemző az a helyzet, hogy a vállalkozó nem kap és nem is kérhet biztosítékot arra, hogy a megrendelő rendelkezik-e a kifizetéshez szükséges összeggel – fogalmazott a szakember.
Az ágazati munkaerő hiányáról szólva az ÉVOSZ elnöke leszögezte: a szakiskolákat hátrányosan érinti a fenntartói és finanszírozói rendszer jelenlegi működése. – Ezek hatására – vélekedett a szakember – 2015-re 170-200 ezer szakképzett építőipari munkás hiányzik majd a piacról, ami az uniós programok minőségi és időbeli megvalósítását veszélyezteti. Tolnay szerint ezért haladéktalanul meg kell kezdeni a szakmunkások helyzetének felmérését, aminek az Új Magyarország fejlesztési tervhez kell kapcsolódnia, valamint szükség van szakmai és társadalmi összefogásra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.