Gazprom, E.ON: még nincs alku

Tovább egyeztetnek arról, milyen üzletrészekért cserébe szállhat be az E.ON AG a Gazprom egyik földgázmezőjének kitermelésébe. A világ egyik legnagyobbjaként számon tartott lelőhelyen így tegnap a német óriáskonszern nélkül kezdődött meg a kitermelés; a további tárgyalások az E.ON magyarországi gáztározóit is érinthetik.

Erdősi Csaba
2007. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár kész tényként közölte hétfőn a távirati iroda, hogy az E.ON és a Gazprom megállapodott abban, hogy a németországi központú energiamulti mely üzletrészeit adja a nyugat-szibériai Juzsno-Russzkoje gázmező egynegyedéért cserébe, az E.ON közleményéből az derült ki, hogy ez tévedés. A társaság lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint csupán „jelentős előrehaladást” értek el az egyeztetésekben, megállapodásról azonban szó sincs. Az orosz fél kapott ugyan egy listát azokról a nyugat- és közép-európai cégekről, amelyekbe résztulajdonosként beszállhatnának – a Népszabadságéval megegyező információink szerint köztük van a magyar földgáztározást végző E.ON-leány is –, ám a felajánlott vagyonelemek értékelésével még nem végeztek, s az is elképzelhető, hogy a listára még további társaságok is felkerülnek. Az E.ON és a Gazprom között már két éve folynak a tárgyalások a csereügyletről. A német cégnek elemi érdeke, hogy beszállhasson a mező kitermelésébe, egyrészt azért, mert juzsno-russzkojei gázzal töltik majd fel a Balti-tenger alatt Nyugat-Európába vezető északi csővezetéket, másrészt pedig azért, mert egyik versenytársa, a szintén német BASF már beszállt az üzletbe. A társaság azért válhatott a mező hu-szonöt százalékos tulajdonosává, mert belement, hogy a Gazprom 35-ről 50 százalékosra növelje tulajdoni hányadát a német Wingas földgázkereskedő-cégben. Az E.ON a tárgyalások megkezdésekor 1,2 milliárd eurót, az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének felét, illetve a gáz- és áramszolgáltatókat birtokló E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét kínálta fel a Gazpromnak a mező huszonöt százalékáért cserébe. Később módosult az ajánlat, elsősorban azért, mert az orosz felet a magyar szolgáltatócégek nem nagyon érdekelték. Az új listára egyebek mellett brit erőművek is felkerültek.
A Juzsno-Russzkoje gázmezőről az E.ON nélkül is megkezdték tegnap a kitermelést, s a távirati iroda tudósítása szerint a Moszkvában rendezett megnyitóünnepségen részt vett Frank-Walter Steinmeier német alkancellár, külügyminiszter. A termelésbe fogott óriásmező 600 milliárd köbméter földgázt rejt magában; ebből már jövőre felszínre kívánnak hozni 15 milliárd köbméternyit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.