Az általános forgalmi adót a jelenlegi szabályok szerint az eladónak vagy a szolgáltatónak kell bevallania és megfizetnie. A jövő év elejétől életbe lépő új adójogszabály bizonyos szolgáltatásoknál ugyanakkor megfordítja az áfafizetést: a törvényben felsorolt esetekben a vásárlónak, illetve a szolgáltatás igénybe vevőjének kell a közterhet befizetnie. Ezt hívják fordított adózásnak. Az új rendelkezések azonban csak a vállalkozások egymás közötti szerződéseinél alkalmazandók, a magánszemélyek nem éreznek majd semmilyen változást: ügyleteiknél az általános forgalmi adót január elseje után is az eladó vagy a szolgáltató lesz köteles bevallani és megfizetni.
A jövő év elejétől hatályos adótörvény példálózó jelleggel sorolja fel azokat az eseteket, amikor nem a szolgáltatónak vagy eladónak kell az áfát megfizetnie. Az új jogszabály a vevőt kötelezi majd adófizetésre – egyebek mellett – az ingatlanokhoz kapcsolódó építési, szerelési, fenntartási, takarítási, tisztítási, karbantartási, átalakítási, javítási és bontási munkák során. A törvény felsorolása aggályos – vélekedett Ruszin Zsolt. A szakember szerint nehezen értelmezhető, mit jelent például az ingatlanok javítása, ahogy az sem világos, mit kell érteni az ingatlanok tisztításán. A törvény pongyola megfogalmazásait eddig nem pontosította sem a Pénzügyminisztérium, sem az adóhatóság.
A fogalmi kavalkádra a szakember a következő példát hozta: mivel a biztonsági szolgáltatásoknál nem érvényesül a fordított adózás, ezért az ingatlant őrző cég köteles az áfát a megbízási díjba beleszámolni és a számlán feltüntetni. Abban az esetben viszont, ha az őrzött ingatlan kertjében kiég egy villanykörte és azt a biztonsági szolgálat alkalmazottja cseréli ki, tevékenysége tekinthető fenntartási vagy karbantartási munkának, erre viszont a fordított adózás szabályai irányadók. Magyarán: az őr vagy nem csavarhat be új körtét, vagy a cseréről külön, áfát nem tartalmazó számlát kell kiállítania.
A változás célja ugyanakkor egyértelmű – közölte Ruszin Zsolt. A kormányzat az adócsalás lehetőségét igyekszik kiküszöbölni. Az új rendelkezések főként azokban az esetekben alkalmazhatók, ha a megbízást a fővállalkozó kapja, de a munkát az alvállalkozóval végezteti el. A korábbi szabályok szerint ilyenkor az alvállalkozó a munkadíjához hozzászámolta a bevétele után fizetendő áfát. Ezután a fővállalkozó a korábban már befizetett adót levonhatta a saját áfájából. A szakember rámutatott: ha több alvállalkozó is részt vett például egy ház felépítésében, a szerződések láncolata miatt nem lehetett ellenőrizni, valóban befizették-e az áfát.
Az új szabályokkal lényegében úgy iktatnák ki az adócsalás lehetőségét, hogy az áfát a vásárló, illetve a szolgáltatást igénybe vevő köteles megfizetni. Jövő januártól például egy minisztériumi épület irodáit takarító vállalkozó olyan számlát köteles kiállítani, amelyik nem tartalmazza az áfát. Ilyenkor tehát az általános forgalmi adót nem a takarítónő, hanem a munkát megrendelő tárca lesz köteles bevallani és megfizetni. A magánszemélyekre ugyanakkor nem vonatkoznak a fordított adózás szabályai. Amenynyiben tehát saját otthonunk tisztán tartására – magánszemélyként – kötünk szerződést valakivel, az áfát az eddigi szabályoknak megfelelően a szolgáltatást nyújtó, azaz a takarító fizeti meg. A magánszemélyeknél az adócsalások száma elsősorban alacsonyabb áfakulcs alkalmazásával csökkenthető.
Az új szabályok január elsejétől lépnek életbe. Ruszin Zsolt közölte: a rendelkezésre álló egy hónap kevés arra, hogy a hazai kis- és közepes vállalkozások megismerjék a jövőre alkalmazandó számlázási szabályokat. Mivel nem tisztázott, hogy pontosan milyen szolgáltatásoknál fordul meg az adófizetés, a szakember az alvállalkozók és megbízóik közötti számlázási vitákra, peres eljárásokra számít. Hozzátette: az új rendelkezések megismerésére legalább fél évet kellett volna hagyniuk a jogalkotóknak.

Szexre kényszerítették drogért cserébe a fiatal lányt