Jóval drágább az étolaj

Várakozásokat meghaladó lett az idei napraforgótermés, az árak viszont – követve a nemzetközi tendenciákat – drasztikusan emelkedtek. Tavalyhoz képest az olajos magért átlagban harminc százalékkal fizetnek többet a feldolgozók, aminek hatása már az étolaj árában is észlelhető. Rövid ideig tartó árcsökkenés után az étkezési búza ára is visszakapaszkodott a rekord közeli, tonnánkénti hatvanezer forint körüli szintre.

Dénes Zoltán
2007. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folyamatosan emelkedett az idén a mezőgazdasági alaptermékek ára, aminek hatását a vásárlók az ezen termékeket felhasználó készítmények árában is tapasztalhatják. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai szerint november végén a palackozott napraforgóolaj ára 160 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. – Noha a napraforgótermés felülmúlta a várakozásokat, az áremelkedés az óriási nemzetközi kereslet hatására mégis jelentős volt – közölte lapunkkal Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Hozzátette: az olajos mag ára tavalyhoz képest átlag 35-40 százalékkal emelkedett, ám előfordult, hogy a kereskedők kilónként 104 forintot is fizettek érte, ami a tavalyi betakarításkor elért 52–58 forint duplája.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint egy liter napraforgó-étolajért a boltokban októberben már 336 forintot kellett fizetni, szemben az év eleji 282 forinttal, ám azóta jelentős drágulás is bekövetkezett. Ezért nincs kizárva, hogy egyes üzletekben már 400 forint körüli áron kínálják az étolajat.
Az idén napraforgóból az előző évekhez hasonlóan egymillió tonna körüli termést takarítottak be a hazai termelők, aminek 40-45 százalékát exportáltjuk. A gabonapiaci szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy az olajos mag, valamint a belőle készült étolaj árának emelkedése nem feltétlenül a hazai termés mennyisége, hanem főként a régióban nagytermelőként számon tartott ukrán, román és bolgár piacok miatt következik be. Márpedig e három országban sokkal erőteljesebb s hosszabb volt az idén az aszály, ezért komoly terméskiesés mutatkozik. Vancsura József arra is rávilágított, hogy a sajtóban napvilágot látott hírek nyomán – miszerint az unió engedélyezni kívánja a génmanipulált gabona importját – kis időre visszaeső gabonaárak ismét felfelé kezdtek kúszni. Rövid ideig tartó árcsökkenés után az étkezési búza ára is visszakapaszkodott a tonnánkénti 60 ezer forint körüli, rekord közeli szintre. A kukorica tonnánkénti ára viszont az októberihez képest továbbra is tízezer forinttal alacsonyabb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.