Több mint másfél millió tudományos művet szkenneltek be abba az elektronikus egyetemi könyvtárba, amelynek létrehozását egy évtizeddel ezelőtt határozták el amerikai számítógép-tervező tudósok a pittsburghi Carnegie Mellon Egyetemen – adta hírül az AP.
Az eddig feldolgozott könyvek 20 nyelven olvashatók, csaknem kétharmaduk kínaiul, negyvenezer kiadvány arabul és ötvenezer a dél-indiai telugu nyelven is. Ennek magyarázata, hogy a szkennelőközpontok részben Indiában és Kínában működnek, de bekapcsolódott a munkába az egyiptomi Alexandria könyvtára is. A vállalkozást 3,5 millió dollárral támogatja az amerikai Nemzeti Tudományos Alap, valamint sok hardver- és szoftvergyártó cég is.
A projekt nem egyedülálló, hasonló könyvtár kifejlesztésén dolgozik a nagy internetes keresőrendszer, a Google Inc. és a szoftvergyártó Microsoft is. Jelenleg azonban a Carnegie Mellon Egyetemé a legnagyobb, bárki által hozzáférhető elektronikus egyetemi könyvtár. A vállalkozást irányító Raj Reddy professzor úgy véli: senkit nem gátolnak majd anyagi nehézségek abban, hogy megszerezze az áhított tudást.
Ezért szerencse, hogy Magyar Péter nincs döntéshozó pozícióban + videó
