Mindössze két hektár maradt az Aggteleki Nemzeti Park területén lévő 180 hektáros sajóládi ligeterdőből. Néhány év alatt fokozatosan ellopták, illetve maga az erdészet termelte ki a fákat – állítja Zsák Ferenc Tibor, a Tiszántúli Természetvédők Társulásának vezetője. Állami kezelésben lévő, állami tulajdonról van szó, a példátlan természetkárosítás ellen azonban sem a hatóságok, sem a helybeliek, sem civil szervezetek nem léptek fel – mondta lapunknak a környezetvédő. A szervezet október végén, egy másik ügyben tartott terepbejáráson szembesült a pusztítással, rendőrségi, majd a bizonyítékok összegyűjtése után ügyészségi feljelentést tett. Számos jogszabály tiltja a védett erdő ritkítását, például egy, a kezelésről szóló 1999-es kormányrendelet. Eszerint a természetvédelmi erdőkben évente csak három hektár kitermelésére adható vágási engedély, és a kivágott fákat pótolni kell. Sajóládon viszont nemhogy pótolták volna, hanem részben felégették a területet, sőt mára szeméthalmok csúfítják a tarvágott területeket. Zsák Ferenc Tibor hangsúlyozta, ezt a teljes közönnyel kísért pusztítást uniós szinten is kivizsgáltatják, már be is adták petíciójukat az EU illetékes parlamenti szervezetének. A környezetvédő leszögezte: a végsőkig küzd majd azért, hogy hasonló ökológiai katasztrófa soha többé ne fordulhasson elő hazánkban. Fodor Gábor környezetvédelmi miniszternek is írt az ügyben, de még nem kapott választ. Szerinte a legnagyobb baj a közösség közönyén kívül az, hogy a hazai bírói gyakorlat nem kezeli kellő súllyal a hasonló ügyeket, és kevés a természetvédelmi őr is. Példaként azt az esetet említette, amikor egy 267 éves, fokozottan védett debreceni fa kivágása miatt tettek feljelentést. A vétkest a bíróság mindössze 70 ezer forintos bírságra ítélte, mert azt mondta, nem tudott a védettségről. A hatalmas fa anyagának piaci ára több százezer forint volt, nem beszélve az eszmei értékéről.
A szervezet abban bízik, hogy az eljárásban a helybeliek is megszólalnak majd, hiszen tudniuk kellett az illegális tevékenységről, illetve az ügy mellé állt egy debreceni professzor is, aki 1999-ben országos védettségre terjesztette elő a faunája miatt is értékes ligeterdőt. Akkor azt a választ kapta a döntéshozóktól, hogy ezt a védelmet az uniós Natura 2000 hálózat valósítja majd meg. A sajóládi tölgy-, kőris- és szilfatársulás számos védett állatnak nyújtott élőhelyet, főként rovarvilága volt gazdag. Csaknem 50 ritka faj élt itt, például a díszes tarkalepke vagy a félmillió forint eszmei értéket képviselő szalakóta. Kártérítési pert is indítanak majd az állam ellen, céljuk az, hogy a pénzt a terület tulajdonosa új erdő telepítésére fordítsa – fűzte hozzá Zsák Ferenc Tibor.
Az ügyben megkerestük a területileg illetékes Északerdő Zrt.-t is, de a cég vezérigazgatójával lapzártánkig nem sikerült beszélnünk. A Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya kérdésünkre megerősítette, hogy a Miskolci Városi Ügyészség a feljelentés alapján elrendelte a nyomozást, ami ismeretlen tettes ellen természetkárosítás és lopás miatt folyik. Az eljárás korai stádiumára hivatkozva részleteket nem közölt a rendőrség.

Szexre kényszerítették drogért cserébe a fiatal lányt