Lisszabonban a szabad kereskedelem és a demokrácia előmozdításáról szóló megállapodás aláírásával zárult tegnap az európai uniós és az afrikai uniós államok vezetőinek kétnapos csúcstalálkozója, amelyet szakértők szerint az Európai Unió arra kívánt felhasználni, hogy akadályokat gördítsen Kína egyre növekvő gazdasági térnyerése elé a fekete kontinensen. Az EU az év végéig szeretné tető alá hozni az új gazdasági partnerségi megállapodást Afrikával, amely a biztonság, a fejlesztés és a jó kormányzás területein vázolna fel közös politikai együttműködést. Abdoulaye Wade szenegáli elnök azonban bírálta az európai vezetőket, amiért nyomás alatt tartják az afrikai országokat, hogy új kereskedelmi megállapodásokat kössenek. „Ma már világos: Európa közel van ahhoz, hogy elveszítse az afrikai versenyt” – közölte Wade, aki szerint Kína közeledését szívesebben veszik az afrikai államok.
Kína túlzott gazdasági szerepvállalása mellett Robert Mugabe zimbabwei elnök személye váltott ki heves felszólalásokat a Portugáliában rendezett konferencián. Az első, 2000-ben rendezett európai– afrikai csúcstalálkozó után nem utolsósorban azért telt el ilyen hosszú szünet, mert Mugabe sok ország számára nem elfogadható partner. A portugál álláspont szerint azonban, lévén szó két multilaterális szervezet találkozójáról, az európaiak nem határozhatták meg, hogy az Afrikai Unió tagállamai közül melyeket hívnak meg az eseményre. Ennek ellenére a találkozóra rányomta bélyegét Mugabe jelenléte, és sok bírálat is elhangzott a zimbabwei demokráciadeficittel, a választási és emberi jogi problémákkal összefüggésben. Miközben Gordon Brown brit miniszterelnök Mugabe jelenléte miatt nem utazott Lisszabonba, addig Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök banditának nevezte Zimbabwe elnökét. Aggályait hangoztatta Angela Merkel német kancellár is. Mint mondta, Mugabe ártott Afrikának, ezért „nem szabad elfordítani tekintetünket, amikor az emberi jogokat eltiporják”. Ennek ellenére Robert Mugabét Afrikában sokan hősnek, Zimbabwe felszabadítójának tartják.
A magyar küldöttség a jó kormányzással, emberi jogokkal foglalkozó munkacsoportban óhajt hozzászólni, mert ezen a területen van Magyarországnak olyan mondanivalója, amely értéket képvisel – tájékoztatta az MTI-t még a csúcsértekezlet szombati nyitónapján Göncz Kinga külügyminiszter.
Kemény Dénes: szarvaskolbász Fergusonnak, elutasított ajánlat a Beckham-mezért
