Kivel fogunk építkezni?

Míg 2006-ban és az idén az építőipar drasztikus visszaesésével kellett szembenézniük az ágazat szereplőinek, a remélt fellendülésben is komoly gondok körvonalazódnak. A már most is látható munkaerőhiány néhány év leforgása alatt akár 170-200 ezer fősre duzzadhat, ami a szakma szerint visszavetheti a remélt lendületet.

Bodacz Péter
2007. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az építőipari szakiskolákat hátrányosan érinti a fenntartói és finanszírozói rendszer jelenlegi működési formája, valamint a piac szereplőinek és az oktatás kapcsolatának hiánya. Ez hosszú távon nemzetgazdasági szintű problémát okozhat – hangsúlyozta évzáró sajtótájékoztatóján az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Tolnay Tibor szavai szerint a fejlődés jelenlegi és feltételezett jövőbeni üteme mellett 2015-re 170-200 ezer szakképzett építőipari munkás hiányzik majd, ami kétségessé teszi, hogy képesek leszünk-e időben és megfelelő minőségben megvalósítani az unió által támogatott beruházásokat. Az ÉVOSZ elnöke úgy véli: lényeges késésben van, ezért haladéktalanul meg kell kezdeni az Új Magyarország fejlesztési tervhez (ÚMFT) kapcsolódóan az építőipari szakképzés helyzetének felmérését.
– A szakképzés problémái sok esetben szakmaspecifikusak, bizonyos esetben pedig strukturális gondokra vezethetők vissza. Ezek orvoslására a hathatós és átgondolt oktatáson keresztül vezet az út, amelyben részt kell vállalnia a piaci szereplőknek is – fogalmazott Tolnay Tibor.
Az ÉVOSZ elnökének korábban megfogalmazott aggályaihoz hasonlóan foglalt állást Nádai László, az Építőipari Kis- és Középvállalkozók Szövetségének (ÉKKSZ) ügyvezetője is egy hét végi konferencián. A távirati iroda tájékoztatása szerint az Ipartestületek Országos Szövetsége alá tartozó szervezet vezetője az ÚMFT ciklusának végére, azaz 2013-ra 114 ezer építőipari szakmunkás hiányát jósolja, ha a jelenlegi trendek nem változnak. Ez Nádai meglátása szerint is veszélyezteti az előirányzott fejlesztések megvalósítását. – Aktívabb propagandával a fiatalok és a szülők számára is szeretnék vonzóvá tenni a szakmunkás pályát, másrészt ha több fiatal választaná az ágazat által kínált szakmák valamelyikét, az lehetőséget teremtene arra, hogy a magyar kreativitás felszínre törjön – mutatott rá a szakember. Hozzátette: európai példák sora bizonyítja, hogy a magyar szakmunkások magas szinten és kiválóan teljesítenek.
Az ÉKKSZ ügyvezetője további problémaként megemlítette azt is, hogy bár az Európai Unió lehetővé teszi az építési, javítási munkák általános forgalmi adójának a jelenlegi húsz százalékról öt százalékra való mérséklését, a kormány azonban nem döntött a kérdésben, így ezért lobbizni kell. Az ágazat kilátásairól Nádai László úgy fogalmazott: az ÚMFT keretében megvalósuló fejlesztések 50-60 százaléka az építőiparban jelenik meg, ami az ágazat teljesítményét megkétszerezi. – Az építőipari termelésben a 2006. évi 16 százalékos visszaesés után az idén stagnálás várható, majd 2008-ban már visszaáll a korábbi évtizedet jellemző 10 százalékos növekedési ütem. Így az előrejelzések szerint az ágazat 2015. évi várható teljesítménye meghaladja a 4200 milliárd forintot – hangsúlyozta a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.