Az építőipari szakiskolákat hátrányosan érinti a fenntartói és finanszírozói rendszer jelenlegi működési formája, valamint a piac szereplőinek és az oktatás kapcsolatának hiánya. Ez hosszú távon nemzetgazdasági szintű problémát okozhat – hangsúlyozta évzáró sajtótájékoztatóján az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Tolnay Tibor szavai szerint a fejlődés jelenlegi és feltételezett jövőbeni üteme mellett 2015-re 170-200 ezer szakképzett építőipari munkás hiányzik majd, ami kétségessé teszi, hogy képesek leszünk-e időben és megfelelő minőségben megvalósítani az unió által támogatott beruházásokat. Az ÉVOSZ elnöke úgy véli: lényeges késésben van, ezért haladéktalanul meg kell kezdeni az Új Magyarország fejlesztési tervhez (ÚMFT) kapcsolódóan az építőipari szakképzés helyzetének felmérését.
– A szakképzés problémái sok esetben szakmaspecifikusak, bizonyos esetben pedig strukturális gondokra vezethetők vissza. Ezek orvoslására a hathatós és átgondolt oktatáson keresztül vezet az út, amelyben részt kell vállalnia a piaci szereplőknek is – fogalmazott Tolnay Tibor.
Az ÉVOSZ elnökének korábban megfogalmazott aggályaihoz hasonlóan foglalt állást Nádai László, az Építőipari Kis- és Középvállalkozók Szövetségének (ÉKKSZ) ügyvezetője is egy hét végi konferencián. A távirati iroda tájékoztatása szerint az Ipartestületek Országos Szövetsége alá tartozó szervezet vezetője az ÚMFT ciklusának végére, azaz 2013-ra 114 ezer építőipari szakmunkás hiányát jósolja, ha a jelenlegi trendek nem változnak. Ez Nádai meglátása szerint is veszélyezteti az előirányzott fejlesztések megvalósítását. – Aktívabb propagandával a fiatalok és a szülők számára is szeretnék vonzóvá tenni a szakmunkás pályát, másrészt ha több fiatal választaná az ágazat által kínált szakmák valamelyikét, az lehetőséget teremtene arra, hogy a magyar kreativitás felszínre törjön – mutatott rá a szakember. Hozzátette: európai példák sora bizonyítja, hogy a magyar szakmunkások magas szinten és kiválóan teljesítenek.
Az ÉKKSZ ügyvezetője további problémaként megemlítette azt is, hogy bár az Európai Unió lehetővé teszi az építési, javítási munkák általános forgalmi adójának a jelenlegi húsz százalékról öt százalékra való mérséklését, a kormány azonban nem döntött a kérdésben, így ezért lobbizni kell. Az ágazat kilátásairól Nádai László úgy fogalmazott: az ÚMFT keretében megvalósuló fejlesztések 50-60 százaléka az építőiparban jelenik meg, ami az ágazat teljesítményét megkétszerezi. – Az építőipari termelésben a 2006. évi 16 százalékos visszaesés után az idén stagnálás várható, majd 2008-ban már visszaáll a korábbi évtizedet jellemző 10 százalékos növekedési ütem. Így az előrejelzések szerint az ágazat 2015. évi várható teljesítménye meghaladja a 4200 milliárd forintot – hangsúlyozta a szakember.
Zelenszkij Trumpra vár
