Gordon Brown brit miniszterelnök számára az elmúlt öt nap olyan lehetett, mintha a fogorvosi székben töltötte volna. Magasra csaptak a Northern Rock pénzintézet katasztrófájának hullámai. Több ezer kisvállalat vergődik a hitelmegszorítás hálójában. A Brown által még pénzügyminiszter korában létrehozott adó- és vámhivatal létrejötte óta 2111 adathordozót veszített el, a múlt héten kettőt a lakosság közel felének legbizalmasabb adataival.
Ezen a héten a brit fegyveres erők két volt és egy jelenlegi vezetője nyilatkozott úgy, hogy a kormány elhanyagolja a fegyveres erők szükségleteit. Parlamenti képviselők rájöttek, hogy a védelmi minisztérium a nyári parlamenti szünet alatt a hátuk mögött állapodott meg új radartámaszpont telepítésében brit területen, amely máshol telepített amerikai rakétafegyver-rendszer része lesz. Friss felmérések szerint a kormány 17 pontot veszített az ország gazdasági-pénzügyi vezetése iránti bizalom tekintetében, és az ellenzéki konzervatívok tizenöt éve nem vezettek annyival a népszerűségi versenyben, mint most.
A miniszterelnök Ugandában, a Brit Nemzetközösség kormányfői értekezletén kénytelen volt nyilatkozatot tenni, amelyben a szó szoros értelmében kérleli a szavazókat, hogy ne a közelmúlt drámai eseményei, hanem a kormány szándékai és majdani sikerei alapján ítélkezzenek. Igaz, hogy egyelőre nem kell választást tartani, ám az a kérés, hogy „a szándékot nézzétek, ne az érdemet”, megható a költészetben, de elégtelen a politikában.
Az elmúlt hét kevésbé feltűnő eseménye volt a dánok döntése, hogy népszavazást tartanak az új európai reformegyezményről. Ez várhatóan felújítja a népszavazás követelését Angliában is.
Magyarország nem a legszegényebb az EU-ban
