Primák és primissimák között

Nehéz lenne túlértékelni a díjak jelentőségét még olyan időszakban is, amelyben virágzik az állami mecenatúra, ahol a kulturális kormányzat számára nem elsősorban a PR-szempontok vagy a klientúra továbbépítése kap hangsúlyt az elismerések odaítélésekor. A mai magyar kultúra, tudomány, művészet támogatásának a rendszerében pedig egyenesen pótolhatatlannak tűnnek a tíz kategóriában meghirdetett Prima Primissima Díjak, amelyeket pénteken este adtak át Budapesten a Művészetek Palotájában.

Munkatársunktól
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Prima Primissima Díjat és alapítványt 2003 nyarán alapította Demján Sándor üzletember, a TriGránit Rt. elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökségének közreműködésével. A magándíjat azzal a céllal hozták létre, hogy pártoktól és politikától mentesen támogassák és fejlesszék a magyar tudományos, művészeti és kulturális életet, őrizzék annak értékeit. A felajánlásnak köszönhetően az alapítvány tíz éven át ítélheti oda a kitüntetést.
Az idei év Prima Primissimái: Tandori Dezső költő, műfordító; Lukács Sándor színművész; Schrammel Imre keramikus-iparművész; Glatz Ferenc történész, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke; Hankiss Elemér szociológus; Finta József építész; Rangos Katalin újságíró; Perényi Miklós gordonkaművész; Jankovics Marcell filmrendező; Egerszegi Krisztina olimpikon. Szintén jelentős erkölcsi-anyagi elismerést jelent, ha valaki a Prima elismerésben részesül, mint ezúttal Mezei Katalin, Parti Nagy Lajos (irodalom), Gaál István, Schubert Éva (színház- és filmművészet), Féner Tamás, Vígh Tamás (képzőművészet), Losonczi Ágnes, Roska Tamás (tudomány), Roóz József, Várszegi Asztrik (oktatás és köznevelés), Cságoly Ferenc, Kévés György (építészet és építőművészet), Juhász Judit, Sediánszky János (sajtó), Andrásfalvy Bertalan, a Magyar Állami Népi Együttes (népművészet és közművelődés), Kelemen Barnabás, Vásáry Tamás (zeneművészet), Mezei István és Nagy Tímea (sport). A közönségszavazás győztese a Magyar Állami Népi Együttes lett. A korábbi évek Prima-díjasai közül öten jubileumi Prima Primissima Díjat vehettek át pénteki ünnepségen. A díjazottak: Bánki András újságíró; Novák Ferenc koreográfus, Kocsis Zoltán zongoraművész, zeneszerző, karmester; Szabó István filmrendező; Törőcsik Mari színművésznő. Minden díjazott Az összes díjazott átvehette a kitartás jelképét: a Zsolnay Porcelánmanufaktúra által készített Kincsem-szobrot. Az ünnepségen rövid beszédet mondott az alapító, Demján Sándor, aki mindenkit a magyar tudomány és kultúra, a tehetségek támogatására hívott fel.

Saját közönség előtt. Nagyon örülünk egyrészt annak, hogy egy kuratórium jelölt minket a Prima-díjra. Persze jó lett volna, ha a saját kategóriánkban sikerül nyernünk, de úgy hiszem, hogy Jankovics Marcellnél nagyon jó kezekbe került a Prima Primissima Díj. Mi a közönségdíjjal a legnagyobb kitüntetést kaptuk, és ennél többet mit kívánhatnék – kommentálta az elismerést lapunknak Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.