Első napirendi pont volt a színházigazgatók kinevezésének kérdése a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságának tegnap délelőtti ülésén, erről ugyanis egy héttel korábban nem született érdemi döntés. A Horváth Csaba főpolgármester-helyettes előterjesztésének anyaga a színházi koncepció, a fővárosi teátrumok stratégiai és strukturális változásának irányait jelöli ki, amelyet múlt héten egyhangúlag elfogadott a bizottság. Egyedül a direktorok kinevezésének módjáról nem tudtak dönteni.
Az ülést Bőhm András, a bizottság elnöke nyitotta meg, aki az előterjesztésre elkészített egy módosító javaslatot, amelyben szerepel, hogy a színházak igazgatóinak kinevezése ne csupán pályázati úton valósulhasson meg. Csomós Miklós alelnök – Bőhm módosító javaslatára készített – kiegészítő javaslatában kikötötte, hogy az Új Színház költségvetési támogatásának csökkentése ne veszélyeztesse a teátrum profilját. Bőhm ezt elfogadta.
Horváth Csaba hangsúlyozta: minden budapesti és vidéki színháznál pályázati úton nyernek el tisztséget a direktorok, s bár a három kht.-formában működő intézménynél eddig megengedhető volt, hogy a bizottság helybeni döntési jogkörét gyakorolja, úgy véli, csak úgy tudnak egyenlőséget tenni és azonos mércével mérni, ha a pályázati kiírás mellett teszik le voksukat. Gy. Németh Erzsébet, a kulturális bizottság alelnöke az elhangzottakra kérdéssel válaszolt: ha egyenlő mércével mérünk, akkor az idén miért neveztek ki pályáztatás nélkül több olyan fővárosi cég vezetőjét, akik köztudottan alkalmatlanok a pozíció betöltésére? (Májusban a közművállalatok élére pályáztatás nélkül neveztetett ki új vezérigazgatókat a városvezetés.) Az alelnök felhívta a figyelmet arra is, hogy az előterjesztés szerint élhetnek a pályázatok kiírásának lehetőségével, amennyiben elégedetlenek a teátrum vezetőjének munkájával. Sasadi Judit bizottsági tag kifejtette, ha mégis a pályázati kiírás mellett döntenek, meglehetősen kevés idejük marad a kiírásra, a bírálóbizottság felállítására és a pályaművek megismerésére.
A bizottság végül Márta István, Szirtes Tamás és Sas József direktori mandátumának meghosszabbítása mellett döntött.
Horváth Csaba még tegnap írásban kezdeményezte Demszky Gábor főpolgármesternél a bizottsági döntés felfüggesztését és azt, hogy terjessze a közgyűlés elé a három színház igazgatói pályázatának kiírását. Információnk szerint Horváth javaslatára két megoldás közül választhat a főpolgármester: újratárgyalásra visszaadhatja a bizottságnak az ügyet, vagy elveheti annak döntési hatáskörét, és a közgyűlés elé terjesztheti a színházigazgatói mandátumok kérdését.
Márta István megkeresésünkre elmondta: örül, hogy újabb négy évre meghosszabbították a mandátumát. – Köszönöm, hogy bíztak bennem, s értékelik a munkámat – mondta, hozzátéve, hogy Horváth Csaba leveléről, amelyben a döntés fellebbezését kéri Demszky Gábortól, nem kapott hivatalos információt. Sas József, a Mikroszkóp Színpad igazgatója kifejtette, a nap eseményeiről nem tud konkrétumokat, ugyanis épp Le vagytok szavazva címmel tartott nyilvános főpróbát a színházban. – Úgy gondolom, hogy Budapest legjobban működő teátrumairól folynak jelenleg a tárgyalások. Azokról a színházakról, melyeknek valódi arculatuk van – tette hozzá. Szirtes Tamást lapzártánkig nem értük el.
Felhívtuk Vajda Mártát, a Magyar Színházi Társaság ügyvezető titkárát is, aki elmondta: ma találkozni fog a társaság Horváth Csaba főpolgármester-helyettessel, és várhatóan a döntés felfüggesztésének kérdése is szóba kerül majd.
Emlékezetes: Balázs Péter idei szolnoki színházigazgatói kinevezésének módja ellen a szakma egyes képviselői petíciót fogalmaztak meg. Kérdésünkre, hogy a társaság kíván-e petícióval élni a ma hozott döntés szakmai védelme érdekében, Vajda Márta leszögezte, a petíció „nem a legjobb módja annak, hogy bármi is eldőljön”.
Magyar zászlók tengerében csaptak össze a klub-vb meglepetéscsapatai az elődöntőért
