Eközben számos társadalmi szervezet nyomást gyakorol az elnökre, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a Szili Katalin által megküldött jogszabály jogerőre emelkedését megakadályozza. A Barankovics István Alapítvány, illetve az MDF levélben kérte Sólyom Lászlót, hogy a jogszabályt küldje előzetes alkotmányossági kontrollra. Morvai Krisztina jogász pedig tegnap azt javasolta a köztársasági elnöknek: mindaddig ne írja alá az egészségbiztosítás privatizációjáról december 17-én megszavazott törvényt, amíg az ő népszavazási kezdeményezése ügyében le nem zárul az eljárás. A levél indokai szerint az Országgyűlés által már megszavazott jogszabály megerősítéséért nemcsak képviselők kezdeményezhetnek referendumot. Ezt bármelyik állampolgár megteheti.
Pesti Imre, a legnagyobb ellenzéki párt politikusa bejelentette, újra benyújtja a parlamentnek a társadalombiztosítás ellátásairól szóló törvényjavaslatát a Fidesz– KDNP. A koncepciót a kormány által jegyzett és a parlamentben december 17-én elfogadott, az egészségbiztosítási rendszert átalakító törvényjavaslat alternatívájaként tekintik. A Fidesz és a KDNP egyszer már benyújtotta ezt a javaslatot, de az Országgyűlés egészségügyi bizottsága tárgysorozatba sem vette azt, így még azt sem tette lehetővé, hogy a parlament vitázzon róla.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, MSZP-elnök tegnap sikernek nevezte az egészségügy átalakítását. Kóka János SZDSZ-elnök szerint az egészségbiztosítási törvény a rendszer átalakításának egyik végpontja, míg Horváth Ágnes szakminiszter szerint a továbblépés lehetőségét rejti magában. Kóka egyenesen azt állította, hogy néhány éven belül olyan egészségügyünk lesz, hogy Nyugat-Európából jönnek hozzánk gyógyulni.
Bővebben a 3. oldalon
A kábítószer mindent szétroncsol és csak a pusztulást kínálja
