Sólyom Lászlónál a biztosítási törvény

Sólyom László megkapta a parlament által hétfőn elfogadott egészségbiztosítási törvényt. A köztársasági elnöknek öt nap áll rendelkezésére, hogy aláírja vagy visszaküldje a parlamentnek a törvényt, de megteheti azt is, hogy az Alkotmánybíróságtól kér normakontrollt, amire számos társadalmi szervezet és neves személyiség kérte. A Fidesz ismét benyújtja alternatív javaslatát.

Munkatársainktól
2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szili Katalin aláírta és az államfőnek megküldte az egészségbiztosítási törvényt. Az egészségbiztosítási pénztárakról és a kötelező egészségbiztosítás természetbeni ellátásai igénybevételének rendjéről szóló törvény tegnap reggel megérkezett a Köztársasági Elnöki Hivatalba – erősítette meg Kumin Ferenc, az elnöki hivatal főosztályvezetője. Sólyom Lászlónak a jogszabály sorsáról öt napon belül döntenie kell. Korábban az elnök többször elmondta, figyelemmel kísérte a törvényalkotást.
Eközben Pesti Imre, a legnagyobb ellenzéki párt politikusa bejelentette, újra benyújtja a parlamentnek a társadalombiztosítás ellátásairól szóló törvényjavaslatát a Fidesz–KDNP. A koncepciót a kormány által jegyzett és a parlamentben december 17-én elfogadott, az egészségbiztosítási rendszert átalakító törvényjavaslat alternatívájaként tekintik. A Fidesz és a KDNP egyszer már benyújtotta ezt a javaslatot, de az Országgyűlés egészségügyi bizottsága tárgysorozatba sem vette azt, így még azt sem tette lehetővé, hogy a parlament vitázzon róla. Pesti Imre most abban bízik, hogy csökken az Országgyűlés „feszes légköre” és a képviselőkre nehezedő nyomás, ami lehetővé tenné számukra, hogy mindannyian a lelkiismeretükre hallgassanak. A politikus ismét felhívta a figyelmet arra: az a törvény, amelyet hétfőn a parlament kormánypárti többsége megszavazott, nem az emberek, nem a társadalom érdekeit szolgálja, hanem egy szűk érdekkört. Azzal, hogy a szocialisták megszavazták ezt a változást, bizonyították, hogy nem baloldaliak. Hozzátette: az MSZP ezzel szembefordult a társadalommal. Pesti Imre szerint a biztosítói modellváltás következtében újabb kórházbezárásokra lehet számítani, és romlani fog a betegek egészségügyi ellátásának minősége. Az ellenzéki politikus közölte azt is, hogy a Fidesz–KDNP által benyújtott, Mikola István (Fidesz) és Nagy Kálmán (KDNP) által jegyzett törvényjavaslatot a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal szakértői dolgozták ki.
Az MSZP továbbra is állítja, senki nem marad ellátás nélkül az új egészségbiztosítási rendszerben, minden embernek joga van a megkülönböztetés nélküli gyógyuláshoz. Vojnik Mária, az MSZP egészségpolitikusa sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a befizetés és a szolgáltatás igénybevétele között nincs összefüggés, tehát egy nagyon beteg vagy egy idős embernek is joga van a megkülönböztetés nélküli gyógyuláshoz.
A szocialista politikus kitért arra is, értetlenül állnak Éger Istvánnak, a Magyar Orvosi Kamara elnökének a napokban tett nyilatkozata előtt, amely szerint ott fognak betartani a törvénynek, ahol tudnak.
Tegnap társadalmi szervezetek is megszólaltak az ügyben, immár Sólyom László köztársasági elnökhöz fordulva. Az Élőlánc Magyarországért, a Humanista Mozgalom, a Liga Szakszervezetek, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége, a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Orvosok Szövetsége, a Magyar Szociális Fórum Kerekasztala, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Professzorok Batthyány Köre elnöksége arra kérte a köztársasági elnököt, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a Szili Katalin által megküldött törvény jogerőre emelkedését megakadályozza. A Barankovics István Alapítvány (BIA) pedig levélben kérte Sólyom Lászlót, hogy az egészségbiztosítási törvényt küldje előzetes alkotmányossági kontrollra. A BIA ugyanis arra az álláspontra jutott, hogy a törvény előkészítése során többszörösen súlyosan sérült a jogalkotás törvényes rendje, mert egyáltalán nem készültek érdemi hatásvizsgálatok.

Horváth Ágnes válaszol. Az új egészségbiztosítási törvényben a társadalombiztosítás alapelvei megmaradnak, csakúgy, mint a szolidaritás – hangsúlyozta Horváth Ágnes Vizi E. Szilveszternek, az MTA elnökének írt levelében. Vizi többedmagával kedden fordult Sólyom Lászlóhoz, akit arra kértek, hogy előzetes normakontrollt kérve küldje meg az Alkotmánybíróságnak a jogszabályt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.